Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Hamilelikte Sağ Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte böbrek ağrısı nedenleri farklılık göstermekte olup sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Hamilelikte böbrek ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasına karşın enfeksiyondan kaynaklı oluşuyorsa bebeğe zarar verme mümkünlüğü ve düşük mümkünlüğü epeyce yüksektir. Böbrekler vücudun istikrarını korumakla hizmetli olan en değerli organlardan bir adedidir. Kanın filtrelenmesi ve toksinlerin vücuttan atılması açısından hayati ehemmiyet taşımaktadır.

Hamilelik Periyodunda Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte böbrek ağrısı bebeğe zarar verir mi sorusunun karşılığı böbrek ağrısına sebep olan nedenlere nazaran değişiklik göstermektedir. Hamilelik devrinde böbrek ağrısına sebep olan etkenler şu halde sıralanabilmektedir;

  • İdrar yolu enfeksiyonu: Böbrek ağrısının altında yatan temel nedenlerden bir tanesi idrar yolu enfeksiyonudur. Hamileliğin 6 ila 24. hafta aralığında sık rastlanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunun hamilelik periyodunda tedavisi için antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
  • Böbrek enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde böbrek enfeksiyonuna yol açmaktadır. Böbrek enfeksiyonu hamilelikte sağ böbrek ağrısına şiddetli formda yol açabilmektedir.
  • Böbrek taşı: Böbrek taşları idrar yolunun içine sıkıştığında şiddetli halde böbrek ağrısına sebep olabilmektedir.
  • Böbrek kanseri: Bu kanser böbrekte hücrelerin denetimsiz halde büyümesine sebep olmaktadır. Hamilelik devrinde böbrek ağrısı sebeplerinden biri böbrek kanseri olabilmektedir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısını Geçirmenin Yolları

Hamilelik devrinde hissedilen böbrek ağrısının sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Hissedildiği vakit kesinlikle bir doktora başvurulması gerekmektedir. Uygulanacak birtakım kolay sistemlerle hamilelik periyodunda böbrek ağrısını hafifletmek ya da geçirmek mümkün olacaktır. Bu formüller şu biçimde sıralanabilmektedir;

  • Bol likit tüketilmelidir. Böbrek ağrısını hafifletmek için en tesirli usullerden bir adedidir.
  • Sıcak su torbası kullanmakta ağrıyı azaltma konusunda tesirlidir.
  • Yoğurt tüketmek münhasıran böbrek enfeksiyonları için epey yararlıdır.
  • Hekim tarafından önerilen ilaçların tertipli tüketimi yararlı olacaktır.
  • Sarımsak, elma, kızılcık suyu tüketmek yararlı olacaktır.

KAYNAK