Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Yeşil Muzun Yararları Nelerdir? Yeşil Muz Zararlı Mıdır?

Muzun yeşil olarak tüketilmesi memleketimizde fazlaca tercih edilmese de aslında epeyce yararlıdır. Çoklukla marketlerde ve manavlarda olgunlaşmış ve sararmış muzlara rastlamamız bizi muzun bu biçimde tüketileceğine kanaat getirmemize sebep olmuştur. Lakin yeşil muz daha uzun müddet tok tutması ve sararmış muzlara nazaran daha lifli yapıya sahip olması ve sindirim sistemine olan yararı sebebiyle beslenme bilirkişileri ve diyetisyenlerce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yeşil Muz Zararlı Mıdır?

Yeşil muz yenir mi sorusu ve yeşil muzun zararlı olduğu niyeti yanlışsız bilinen yanlışlardandır. Yerkürede en çok tüketilen meyvelerden olan muz hem yeşil olarak hem de olgunlaşmış olarak tüketilmektedir. Yeşil muzun tüketilmesi çoka kaçmamakla birlikte sindirimi destekleme özelliğine sahiptir. Yıpranan ve yorgun kasların süratli bir biçimde onarılması yeniden yeşil muzun içerdiği güç ve besin bedelleri ile sağlanmaktadır.

Yeşil muzun tüketilmesi sırasında çoka kaçılması;

  • Karın ağrısı,
  • Kilo artışı,
  • Diyabet

Üzere rahatsızlıklara yol açtığı düşünülse de her gün bir adet yeşil muz tüketmek zarardan çok sıhhatinize yarar sağlayacak ve kabızlık ve bağırsak sisteminizin akıllıca çalışmasına yardımcı olacaktır. Yeşil muz kızartması da meyve ile arası olmayan ama tatlı severlerin damak tadına hitap eden bir alternatiftir. Yeşil muzun kızartılarak tüketilmesi tadında değişikliğe sebep olmamakta ve bal ve süt ile zenginleştirilen muz nispeten yararlı bir besin olarak mutfaklarda kullanılmaktadır.

Yeşil Muzun Sıhhate Olumlu Tesirleri Nelerdir?

İçerdiği bol ölçüde karbonhidrat ve güç sağlayıcı işleviyle yeşil muz kalori olarak 100-150 arası kalori pahasına sahiptir. Ağır ve ağır tempolu işlerden sonra tüketilen yeşil muz kasların onarılmasında faal olarak vazife almakta ve vücuda direnç sağlamaktadır. Olgunlaşmamış yeşil muz kilo denetiminin sağlanmasında kan şekeri ve kolesterolün düşürülmesinde de etkin olarak rol almaktadır. Bunlardan öbür yeşil olarak tüketilen olgunlaşmamış muz;

  • B-6 vitamin muhtaçlığının karşılanmasında ve hemoglobin proteinin üretilmesinde,
  • Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenlemesinde,
  • Tok tutma özelliği ile kilo vermenizi kolaylaştırmada,
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kan kıymetlerinizin sıradan seviyede korunmasında,
  • Mide rahatsızlıkları, gastrit üzere illetlerin önlenmesinde,
  • Kalp ritmi bozuklukları ve hipertansiyon hastalılarının güzelleştirilmesinde

Vücuda sağladığı yararlar ile bilinen yeşil muz uygun bir güç kaynağıdır. Yeşil muzda olgunlaşmış muza nazaran daha çokça bulunan yüksek ölçüdeki potasyum unsuru dimağın fonksiyonlarının sağlıklı olarak işlev görmesine ve kan basıncının dengelenmesine yarar sağlamakta kalp damar rahatsızlıklarında mütehassıslar tarafından tüketimi teşvik edilmektedir.

KAYNAK