Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

2 aylık bebeğin gelişimi

Bebeğiniz artık 2 aylık, hala ana sütüyle beslenmeye devam ediyor. 2 aylık olmuş bebeğin emme sıklığı 1. aya nazaran azalır ve 3 – 4 saate çıkar. Başkaca 1 aylık bebeğe orantıyla daha kısa emer. 2 aylık bir bebeğin iki memeyi yekunda 5 – 10 dakika emmesi kafidir. 

1) 2 aylık bebek neler yapabilir?

– Yüz üstü yattığında başını ve göğsünü kaldırabilir. 
– Refleksleri gelişim gösterir. 
– Başını dik tutabilir.
– Anasını tanıyabilir.
– Etrafa gülümsemeye başlar.
– Nesneleri 180 nokta izleyebilir.
– Kendi kendine mırıldanma üzere sesler çıkartabilir. 

Şayet bebek bu yansıları vermiyorsa, nörolojik bir probleminin, tiroit hormon eksikliğinin ya da dimağla ilgili çeşitli meselelerin habercisi olabilir.
 

 
2) 2 aylık bebeğin fizikî gelişimi
Bebeğin kilo alması beklenenin altındaysa ya da bebek birinci ayında bu aya nazaran daha ziyade kilo almışsa ananın beslenme alışkanlıkları değişmiş demektir. Bu türlü bir durumda ana beslenmesine ve dinlenmesine dikkat etmelidir. 
 
2. ayda bebek 600 – 1000 gr arasında kilo almalıdır. uzunluğu 2,5 – 3 cm arasında uzar. Baş etrafı 1 -2 cm arasında büyür. Baş muhitinin az ya da çok büyümesi nörolojik bir meselenin habercesi olabilir. Bu türlü bir durumda bebeğinizi doktora götürmelisiniz.

3) 2 aylık bebeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler:
Beslenme 1. ayda olduğu üzere 2. ayda da ana sütüyle olur. 2. ayda bebeğin emme sıklığı 1. aya nazaran azalabilir. Bebek 1. ayda 2 – 3 saatte bir emerken 2. ayda 3 – 4 saatte bir emmek velev. Emme müddeti de 1. aya nazaran daha kısa sürer. 2 aylık bebek için 10 dakika emmek kafidir.

Bebeklere 6 aylık olana kadar su verilmesine gerek yoktur. Ehliyetli ölçüde likit alan bebekler, gün içeriside 6 – 7 sefer bezlerini ıslatırlar. 

4) 2 aylık bebeğin uyku sistemi

2 aylık bebekler yavaş yavaş gündüz ve gece ayrımını öğrenmiş ve geceleri daha uzun uyuyabilen bebeklerdir. Bu derhal 2. aya girince olmayabilir. 2 aylık bebekler günlük olarak 15 – 16 saat uykuya muhtaçlık duyarlar ancak bunun 3'te 2'si geceye dönmüş durumdadır.

         

 – Gece uykusu
2 aylık bebekler gece 2 – 6 sefer uyanıp anasını arar ya da tekrar kendi kendine uykuya dalabilir. Uyku saatleri gece boyunca 10 saate kadar uzayabilir. Bu 10 saatin tamamı tek ve uzun bir uyku değildir.  

– Gündüz uykusu
5 saate kadar gündüz uykusu olağandır. 2 aylık bebek bunu 2 yahut 4 kerede yapar. Bebekler ekseriyetle sabah emzirildikten bir müddet sonra tekrar uykuya dalarlar.

5) Kolik ağlamaları
2. ayda bebeğin kolik ağlaması 1. aya nazaran artış gösterebilir. Bebeklerde kolik yaklaşık 15 günlükken başlar ve 3. ayın bitimine kadar devam edebilir. Bebekte kolik derdinin en yüksek seviyelerini 2. ayda görürsünüz. Bebekte kolik olmaması için ananın kendi beslenmesine, dinlenmesine ve gerilimden uzak durmasına ihtimam göstermesi gerekir. Ayrıyeten tekrar bebekte kolik ağlamalarını azaltabilmek için ana, bebeğini kalabalık ortamlara çokça sokmamalıdır.

6) Alt paklığı
1. ayda olduğu üzere bebeğin nizamlı alt değişimine dikkat etmek gerekir. Bebeğin alt ariliği ıslak pamukla yapılmalıdır. Pişik kreminin tertipli olarak kullanılmasına gerek yoktur, altı güzelce kurulandıktan sonra kapatılması kafidir. 

7) Nasıl giyinmelidir?
Bebeklerin giysisi umumide yetişkin bir kişinin giysisinin bir kat ziyadesi üzere düşünülebilir. Bebeklerin ısıyı ayarlama yetenekleri tam gelişmediği için ortamdaki ani ısı değişimleri bebekleri tesirler. Kalın giydirmek de yeterli değildir. Çok giysi bebekte huzursuzluğu ve isiliği arttırabilir.


 

KAYNAK