Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

3 Yaş Sendromu Nedir, Nasıl Makbul?

3 yaş sendromu olarak tabir edilen durum, evlatların kendilerini özgür bireyler üzere hissetmeye başlaması ve bu hislerinin davranışlarına yansımasıdır. 2 yaş sendromu kadar bilinmese de 3 yaş sendromu, ailelere 2 yaş sendromundan daha da zorlayıcı anlar yaşatmaktadır. 3 yaş sendromuyla başa çıkmaya çalışan aileler, bilirkişiler tarafından malumat almak için çeşitli usullere başvurmaktadır. Fakat bilinmesi gereken birinci şey, 3 yaş sendromunun kalıcı olmadığı ve kısa vade içerisinde geçeceğidir.

3 Yaş Sendromunun Belirtileri

Çocuklarda 3 yaş sendromu bulguları, umumi manada her evlat için tıpkı sayılmaktadır. Çocuklarda farklı karakteristik özellikler oluşmasına sebep olan 3 yaş sendromu belirtileri şu halde sıralanabilir:

  • 3 yaş sendromuna giren evlatlar için rastgele bir vakit takıntısı yoktur. Ama yalnızca yapmak istedikleri şeye odaklanırlar. Bu evlatlara çetinle hiçbir şey yaptırılamaz.
  • Konuşmalarında büyük değişim görülür. Saki bir gecede birçok söz öğrenmişlerdir. 5-6 sözlük cümleler kurmaya başlarlar.
  • İçlerinde büyük ve güçlü hisleri bulunmaktadır. Bu hislerini söz etmeye çalışırlar.
  • Tanıdıkları insanlara güvenmek istemenin yanında, içlerinden gelen bağımsızlık duygusu onları bunaltmaktadır.
  • Mütemadi ‘’Neden?’’ diye soru soralar. Bunun sebebi, etraflarındaki her şeyi öğrenmek istemeleridir.

3 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

3 yaş sendromunun geçmesi için evlatların ne için anasını çekiştirdiği ya da bunalttığının sebepleri anlaşılmaya çalışılmalıdır. 3 yaş sendromu vurma ve ağlama buhranları üzere meseleleri de beraberinde getirmektedir. 3 yaş sendromuna girmiş bir ailenin yapması gerekenler şu formda sıralanabilir:

  • Kendisini mekandan bölgeye atan ve ağlama bunalımları içerisine giren evlatlara karşı, aile bireyleri epey sakin kalmalıdır.
  • Bu evlatlar bağımsızlıklarını kazanmak ismine çeşitli yollara başvurur. Rastgele bir aksilik olmaması için aile bireylerinin, evlatların birtakım şeyleri yapmasına müsaade vermesi gerekmektedir.
  • Giyinme konusunda inat eden evlatlar için aile bireylerinin sabırlı olması ve onların istediği üzere giyinmesine müsaade vermesi gerekmektedir.
  • 3 yaş sendromuna giren evlatların uykusunu uygun almaları ve karınlarının tok olması gerekmektedir.
  • Evlatların fevri hareketleri önünde bağırmak ya da vurmak, evlada nispeten ziyade zarar verecektir.

2 yaş sendromu yaşayan evlatlar ve çıldırma konumuna giren valideler

KAYNAK