Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bebeğinizi emzirirken bunlara dikkat edin!

Bebeğin birinci altı ay muhtaçlığı olan protein, yağ, demir, vitamini içeren ülkü bir besin kaynağı ana sütü ile karşılanıyor. Ana sütünün ve emzirmenin hem ana hem de bebek için yararları saymakla bitmiyor.

Ana sütü ile büyüyen çocuklarda astım, alerji, evlat diyabeti, obezite, kanser daha düşük orantılarda görülüyor. Emziren analarda ise göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlığın daha az görüldüğünü söyleyen Evlat Sıhhati ve Illetleri Kompetanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ emzirirken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:
 

  • Emzirmeye başlamadan evvel ana ellerini yıkayarak bebeğe mikrop bulaşmasını önlemeli, göğüs başını ve muhitini berrak su ile silmelidir.

 

  • Ana bebeğiyle birlikte rahat, arı ve gereğince sıcak bir ortamda sırtını bir bölgeye dayayarak oturmalıdır. Gerekirse ayaklarının altına bir yükselti koyabilir.

 

  • Bebeğin yüz ve vücudu kendine dönük olacak halde tutulmalı, bebeğin başını tutan kolu gerekirse bir yastık ile alttan desteklenmelidir. Bebeğin başı kolun iç kısmına yerleştirilip tıpkı kol ve elle bebeğin kalça ve bacakları kavranmalıdır.

 

  • Emzirirken ana ve bebek rahat olmalı, ikisi arasında göz teması kurulmalıdır.

 

  • Emzirmeye başlamadan evvel temizlenmiş göğüs ucu, baş ve işaret parmakla yuvarlanarak daha bariz hale getirilip yavaşça bebeğin üst dudağına dokundurularak bebeğin ağzının açılmasına yardımcı olunur. Boşta kalan elle göğüs C biçiminde tutulmalı, göğüs başı ve etrafındaki kahverengi kısma dokunmadan göğsün ucu bebeğin dudağına değdirilmelidir. Bebek ağzını açınca göğüs ucu ve etrafındaki kahverengi kısım bebeğin ağzına yerleştirilir. Bu halde yerleştirilen bebeğin çenesi ile validenin göğsü arasında boşluk kalmamalıdır.

 

 

  • Emzirme esnasında göğüs muhitinin büyük kısmı bebeğin ağzının içinde, çenesi de göğsüne dayalı olacaktır. Şayet bebek sahih yerleştirilmezse yalnızca göğüs ucunu emer, bu durum çok acı verdiği üzere göğüs ucu çatlaklarına neden olur. Ayrıyeten süt de tam boşalmaz. Bebek sahih yerleştirilmedi ise bebek göğüsten çekerek çıkarılmamalı, onun mekanına ağzının zaviyesinden küçük parmakla damakların arasına girerek göğüs ucu nazikçe çıkarılmalıdır. Bebeğe sahih konum verildikten sonra emzirme süreci tekrarlanmalıdır.

 

  • Emzirmek için yaygın olarak kullanılan 4 konum vardır. Koltuk altı durumunda bebeğin vücudu validenin koltuk altına yerleştirerek başı ve ensesi elle desteklenir. Ayakları ve poposu ananın ardına bakar. Başka el ile ana göğsü desteklenir. Bu konum münhasıran sezaryen sonrası yahut ikiz bebekleri emzirirken elverişlidir. Kucak durumunda, bebek validenin kucağına koyduğu yastık üzerinde yatırıp başı ana kolunun üzerine konur. Ana bebeği poposunu birebir eli ile destekler, karnını, kendi karnına gerçek çevirir. Böylelikle bebeğin yüzü ananın göğsüne yanlışsız döner. Zıt kucak konumunda bebeğin başı daha güzel denetim edilir ve göğse daha kolay yaklaştırılır. Sair elle ana göğsünü meblağ. Yatarak emzirmede ise bir yastık ananın başının altında, başkası de bebeğin altına olacak halde yerleştirilir. Bebek, karnı validenin karnına değecek halde yan yatırılmalıdır. Bir elle göğüs desteklenerek emzirme süreci yapılabilir. Fakat bu durumda ananın uyuyup kalması bebek için boğulma tehlikesi yaratabilir.

KAYNAK