Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bebeğinizin cinsiyeti ne hengam belirli olur?

Bebeğin ana rahmine yerleşmeden evvel cinsiyeti belirlidir. Ultrasonla tespit için bebeğin büyümesi ve genital organının gelişmesi gerekir. Hamileliğin 9. haftasına kadar bebeğin cinsiyeti aşikâr olmaz.

 
9. hafta sonrasında kız ve erkek olarak farklılaşma başlar. Kız bebekte yapı dudaklara dönüşürken erkek bebekte penise dönüşür. Cinsiyet oluşumunu tamamlama süreci 13. yahut 14. gebelik haftasına denk gelir. Erkek bebekler kız bebeklere nazaran kendini daha geç malûm eder.
 
Amniyosentez, bebekte down sendromu üzere birtakım kromozomal bozukluklardan şüphelenildiğinde yapılır. Bebekteki genetik materyalin ana kanına karışan kısmı saptanmaya çalışılır. Düşük de olsa amniyosentez düşüğe neden olabileceğinden yalnızca cinsiyete bakmak için bu tekniklere başvurulmaz.

Son yıllarda ana kanından da bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Bu 10. haftadan itibaren yapılır. 
 
Bebeğin cinsiyeti hangi durumlarda anlaşılmaz?

  1. Cinsiyetle ilgili dertler
  2. Ana adayının şiddetli kilolu olması
  3. Kullanılan cihazın çözünürlüğünün yeterli olmaması
  4. Bebeğin müsait konuma geçmemesi

Burada en kıymetli olan bebeğin sağlıklı olduğu malumatına ulaşmaktır.

 Bebeğin cinsiyeti evvelden belirlenebilir mi?
İsteğe bağlı olmayan, yalnızca zarurî kalınan kimi durumlarda belirlenebilir. Örneğin, kas illetleri üzere kimi illetler cinsiyet kromozomu üzerinde taşınır ve aktarılır. Aksama olan ortam aktarıldığında şayet bebek kızsa hayatına taşıyıcı olarak devam eder. Erkek bebek ise hastalıklı doğar. Kimi genetik marazların bu nedenle bebeğe geçmemesi için cinsiyet belirlenebilir. Şayet bir çiftin bu türlü bir erkek evladı varsa bir sonraki evlatlarının erkek olması istenmeyebilir. Bu üzere durumlarda cinsiyet belirlenebilir.
 
Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi lakin tüp bebek formülüyle gerçekleşebilir. Oluşan embriyolardan kız olanlar ana rahmine yerleştirilir. Lakin bu durumun keyfi olarak yapılması Türkiye’de yasaktır.
 
Beslenme, cinsî bağlantı konumu, vakti üzere mevzular da cinsiyet belirleme açısından asla bilimselliği açıklanmayan durumlardır.

KAYNAK