Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bebek kakasında dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğin kakasında ağır balgam ve kan yoksa, yalnızca renk değişikliği laf konusu ise bunu bir mesele olarak görmeye gerek yoktur. Mama ile beslenen bebeklerde her renkte kaka görülebilir. Mamanın içeriğine nazaran münhasıran yeşil, kahverengi, sarı renkte kakalar görülebilir.

Siyah ve macun kıvamında
Yenidoğanların birinci birkaç gün kakası siyah renkte olur. Buna mekonyum kakası ismi verilir. Çoklukla birinci 1 hafta kaka bu halde olur. 

Şayet bebek için demir takviyesi kullanılıyorsa bu dışkıda siyah renge neden olabilir. Ayrıca, kakasının rengi açık griye yakın ise bu durum safra asitlerinin zayıflığından yani sindirim meselelerinde kaynaklanabilir. Bu durumda doktora danışılmalıdır.

Altın sarısı ve çamur kıvamında
Siyah ve macun üzere olan kakadan sonra ana sütü emdikçe bebeğin kakası her vakit alışık olunan altın sarısı ve çamur kıvamını alır. Bu kakaların kokusu pek olmaz.

Yeşil
Yeşil renkli kaka umumide bebeğin üşüttüğünü düşündürse de aslında bağırsaklarının çalışma suratı ile alakalıdır. Bebek çok emdiği hengam bağırsaklarda işlenmeden atıldığı için kakası yeşil renkli olabilir. İshal olmadığı sürece bu durum olağan kabul edilir.

Aileler, bebekte kaka renginin değişmesini bir sorun olarak görmemelidir. Fakat kanlı, balgamlı kakalar, kaka renginin nitekim değerli olduğu durumlardır. Demir takviyesi almayan bebekte sahiden siyaha yakın, kahve telvesi renginde bir kaka geliyorsa, bu bir probleme işaret ediyor olabilir. Bu noktada ailelerin evlat tabibine başvurması münasebetli olur.
 
Bebek kakasının rengi neden değişir?
– Bebeğin büyümesiyle safra atımı da artar. Bu da rengin değişmesine tesir eder.
– Emzirme periyodunda ana beslenmesindeki değişiklikler bebeğin kakasını da tesirler.
– Bebeğin kaka sıklığı azaldığında, dışkının bağırsak içinde kalış vadesinin artması, kakanın yeşile dönmesine tesir eder.
– Bebeğin anne sütü dışında aldığı besinlerin tipi, kakanın rengini tesirler.
 

Bebeklerde kaka sıklığı nasıl olmalıdır?

Yenidoğanlar
Ortalama kaka sayısı 1 gün içerisinde  4 – 6 civarında olur. Gelgelelim bu sayı 8 – 10'ları da bulabilir. Kimi bebekler hengam vakit her emmeden sonra da kaka yapabilir. Bu da son aşama olağan olarak görülür.
 
Analar, bebeklerin kaka yapma sayısı azalınca çoğunlukla sütün yetmediğini düşünürler. Fakat bu tasayla ek mamaya başlanması hakikat değildir. Zira bu durum ana sütünün yetmediğini göstermez.
 
3 – 6 aylık bebekler
Bebekler büyüdükçe kaka sayısında azalmalar meydana gelir. Ortalama 4 sıradan görülse de daha çokça da olabilir.

Azalan kaka sayısı bebeğin keyfini bozmuyorsa, bebeğin büyümesi sağlıklı bir biçimde devam ediyorsa, bebekte kusma vb. rastgele bir problem yoksa, sistemli olarak gaz çıkarıyorsa bu durum sıradan olarak kabul edilir.

 6 – 12 aylık bebekler
1 yaşına yaklaşan ve 1 yaşında olan bir bebeğinin ortalama 24 saatlik kaka sayısı 2 – 3 civarına düşer.

Günde 8 defa kaka yapan bir bebek bir anda 15 sefer kaka yapmaya başlamışsa, bu bir sorunun habercisi olabilir. Bu üzere durumlar enfeksiyon yahut inek sütü alerjisinden kaynaklanabilir. Bu durumda kesinlikle tabibi haberdar etmek gerekir.

İlgili metinlerimiz

KAYNAK