Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl makbul?

Öncelikle bebeğinizde burun tıkanıklığının sebebini anlamanız gerekir ki ne tedbir almanız gerektiğini bilin. Örneğin bebeğin daha rahat nefes alabilmesi için ortamın daha havadar olması gerekiyorsa, nem seviyesinin %50'lerde olmasına kıymet vermek üzere.

  • Bebekler için burun tek soluk alma yoludur. Birinci 6 ay içinde ağızdan nefes almayı pek beceremezler. Nefes alabilecekleri tek bölge burundur.  Ağızdan nefes alıp bunu koordineli bir halde yapmayı beceremedikleri için yetişkinlerden daha çokça kasvet yaşarlar.
  • Yemek yemek istemezler.
  • Uyuyamazlar.
  • Nezle üzere alerjik rahatsızlıklarda burun uygunca tıkanır ve kulak yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.
    

Nasıl tedavi edilir?

  • Evlat Marazları Eksperi Dr. Beril Bayrak Bulucu'nun UZMANTV'de anlattığı üzere, bebekte burun tıkanıklığının en şık ve doğal tedavisi serum fizyolojiktir. Serum fizyolojik damlalarla her 2 saatte bir bebeğinizin burnunu açabilirsiniz. Bu bebeğinizin sağlıklı nefes alabilmesi için çok yararlı olacaktır. Hiçbir zararı da bulunmamaktadır. Serum fizyolojik hem zararsızdır hem de gayrı çarelere nazaran çok tesirlidir. Serum fizyolojik tatbikinde 1 – 2 damla değil, bütün ampulün kullanılması çok kıymetlidir. Fakat bunu yapmak kolay bir şey değildir. Bebek çok ağlayabilir. Bu nedenle 2 kişi yardımlaşarak yapmalıdır. Serum fizyolojik tatbikinde 1 – 2 damla değil, bütün ampulün kullanılması çok kıymetlidir. Lakin bunu yapmak kolay bir şey değildir. Bebek çok ağlayabilir. Bu nedenle 2 kişi yardımlaşarak yapmalıdır.
  • Bebeğin yatış durumu münhasıran burnu tıkalı olduğu vakit çok kıymetlidir. Sırtının dik olması burnu tıkalı bebeğin çok daha rahat uyumasını sağlayacaktır.
  • Ortamı havadar tutmak son kademe kıymetlidir.
  • Lavanta yağı üzere nefes açıcı yağlar kullanılabilir. Lakin bebeğinize zararlı olabileceğinden kesinlikle hekiminize danışmanız gerekir.
  • Yetişkinler ve evlatlar için kullanılan dekonjestan ve antihistaminikler üzere burun tıkanıklığı ilaçları bebekler için müsait değildir. 0 – 2 yaş tasarrufunda beklenmedik yan tesirler olabilir. Hekiminize müracaatınızda yarar vardır.

Bebekler için serum fizyolojik en dinamik ve en çokça ek sağlayan tahlildir.

 Serum fizyolojik nasıl uygulanır?
Bebekler için küçük ampuller halinde serum fizyolojikler piyasada mevcuttur. Bunlarla bebeğin burnunu şıkça yıkamak gerekir. Burundan suyun akması gerekir ki burun güzelce açılsın.
Sonrasında bebeğin burnundaki sümüğü çıkarmak gerekebilir. Bunun için de olağan tasarruflu aspiratörler vardır. Şayet çıkaramazsanız ilerleyen devirde bebek kendisi  hapşırarak yahut öksürerek bunu atacaktır.

KAYNAK