Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bebeklerde oluşan pişik nasıl makbul?

Bebeklerde pişiğin geçmesinden fazla oluşmasını önlemek için idrarın ciltle temasını müsaade vermeden pişik olan yerin yüzeyine hami bir tabaka oluşturulması önerilir.

Bu kollayıcı tabakayı oluşturabilmek için hipoalerjik olduğuna emin olduğunuz bir markanın pişik önleyici kremleri kullanılabilir. Tahriş olmuş, kızarmış nahiye üzerinde pişik oluşması durumunda yüksek nispette panthenol içeren pişik kremleri tercih edilebilir.
 

Pişik sorunu için neler yapılabilir?

– Bebeğiniz için ülkü olan bezleri kullanın. Pişik riski en az olanı tercih edin. 

– Bebeğinizin altını her gün havalandırın. Mahsusen yaz mevsiminde sıcak ve nemden ötürü altı pişen cildi havalandırmak kıymetlidir. Bu süreci gün içerisinde en az 15 dakika yapabilirsiniz.

– Bebeğinizin bezini değiştirirken pişik meselesini önlemek için ıslak mendil mekanına pamuğu ıslatarak silin. 

– Bebeğiniz ek azıklara geçmediyse sırf ana sütüyle besleniyorsa siz aldığınız besinlere dikkat etmelisiniz. Örneğin, çinko eksikliğini tamamlayıcı besinler ya da tabibin önerdiği formda vitamin kullanabilirsiniz.

– Bebeğinizin hijyenine dikkat edin. Sık sık bebeğinizi yıkayın.

– Bebek pudrası da pişik olan taraflara sürülebilir.

– Bitkisel içerikli formüllerle de pişiği önleyebilirsiniz. Örneğin zeytin yağı (saf olmak koşuluyla), badem yağı, E vitamini yağı, sarımsak yağı üzere yağlar pişiğe düzgün gelebilir.

– Pişikten ötürü oluşan kızarıklığın geçmesi için balık yağı üzere bitkisel içerikli yağlar da kullanabilirsiniz. Ama bu usul yağlara bebeğinizin alerjisi olabilir. Kesinlikle hekiminize danışmalısınız. 

 Buna ek olarak kullanılacak pişik kreminin pH'ının 5.5 seviyesinde olması da kıymetlidir. Zira doğal cilt pH'ı 5.5 seviyesinde stabilize edildiğinde, doğal bariyer fonksiyonu desteklenmiş olur ve pişiğe neden olan zararlı unsurların gelişmesini maniler.

Bu kremler bebeklerin altı her açıldığında bez nahiyesine uygulanmalıdır. Kalın ve sıvama halinde değil, ince bir tabaka halinde sürülürse pişik oluşmaması için daha tesirli olacaktır.  
Himayenin ehliyetsiz kaldığı durumlarda bebekte mantar oluşumu başlayabilir. Mantarın olup, olmadığını anlamak için rengine dikkatlice bakmanız gerekir. Umumî olarak, koyu al, bayrak kırmızısına yakın bir renkte olur. Bebekte mantar oluştuğu takdirde içeriğinde mantara karşı tesirli unsurlar bulunan kremler kullanılmalıdır. Kesinlikle bir ekspere danışmanız gerekecektir.
 
Çok nadir olarak, bebeğinizin cildinde minik iltihabi lezyonlar oluştuğunda antibiyotik içeren kremler kullanılabilir. Bu kremler nizamlı aralıklarla sürüldüğünde en geç iki gün içinde pişikte düzgünleşme belirtileri görülür.

KAYNAK