Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bebeklere güneş kremi sürülür mü?

Sıcak yaz günlerinde kentte yahut sahil kenarındayken kendi cildinizi korumak için güneş kollayıcı krem uyguluyorsunuz, pekala ya bebeğinize? Tüm anaların bildiği üzere yaz aylarında bebek bakımına ekstra ihtimam göstermek gerekiyor. Son günlerde tartışılan bir husus var. Bebeklerin cildine, mahsusen de 6 aylıktan küçüklere güneş kollayıcı krem uygulanabilir mi? Amerikan Azık ve İlaç Dairesi (FDA) Eksperlerinden Pediatrist Hari Cheryl Sachs, şunları öneriyor: “6 aylıktan küçük bebeğinize güneş gözetici krem sürmek bölgesine onu mümkün olduğunca güneşe çıkarmayın. Şayet deniz kenarındaysanız kesinlikle şemsiyenin altında, gölgede tutun. Bebeğinize hami krem sürmek konumuna uzun kollu ve terletmeyen kıyafetler giydirin, şapka takın.” Sachs, bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Bebeklerin derisi çok hassas olduğundan, yetişkinlerin vücudu tarafından kolaylıkla emilen bir krem, bebeğin cildi tarafından emilmeyebilir ve kimyasal reaksiyon yaratabilir.” Bebek cildi hassasiyetle korunmazsa birçok illete davetiye çıkarabilir. Bebeklerde ve çocuklarda sık görülen cilt illetleri metnimizden muhtemel meselelerle ilgili malumat alabilirsiniz.

 
Yetişkinlere bile güneş ışınlarının sakıncalı olduğu 11:00 ile 14:00 saatleri arasında bebeğinizi muhakkak dışarı çıkarmayın. Artık hareketlenen 6 aylık bebeğinize bir ölçü hami pratiğiniz gerekiyorsa, evvel hekiminize danışın ve süreceğiniz koruyucunun ölçüsünü yeterli ayarlayın. Güneş kremini bebeğinizin tüm vücuduna pratikten evvel küçük bir sahada test edin. Şayet bir sorun yoksa kremi tüm vücuduna, yanaklarına, alnına ve ensesine sürün. Koruyucuyu iki saatte bir yenileyin. Tercih ettiğiniz güneş kremi, bebek cildine koordinasyonlu, alerjen içermeyen ve müdafaa faktörü en az SPF 15 olan bir eser olmalı.
 

Küçük bebekler için güneşten korunma teklifleri

  • 6 aylıktan küçük bebeğinizi mümkün olduğunca gölgede tutun, güneşe çıkarmayın.
  • Şayet güneş esirgeyici bir eser kullanacaksanız evvel hekiminize danışın. Esirgeyici krem sürmenin bebeğinizi güneşten yüzde 100 koruduğunu düşünmeyin.
  • Bebeğinize rahat, ince, terletmeyen, uzun kollu ve vücudunu külliyen kapatan kıyafetler giydirin. Giydirmeden evvel kumaşı kendi kolunuzda test edin. Şayet kumaş çok çokça şeffaf, delikli ve güneş geçirebilir üzere görünüyorsa giydirmeyin.
  • Bebeğinizin şapkasının tüm başını ve ensesini koruduğuna emin olun.
  • Bebeğinizi güneş yanıklarından ve dehidrasyondan (aşırı su kaybı) koruyun. Kızarıklık, huzursuzluk ve ağlama bunun belirtileri olabilir.
  • Bebeğinizin bol likit tüketmesini sağlayın. Emziriyorsanız güneşe çıkmadan evvel kesinlikle emzirin. Şayet bebeğiniz sıradandan az idrar yapıyorsa daha çok likide muhtaçlığı olabilir.
  • Güneş kollayıcı kremleri asla sinek gözetici spreyler ile birebir anda kullanmayın ve bebeğinizin kolunu ağzına götürmemesine dikkat edin.
  • Bebeğinizi güneş yanıklarından kesinlikle koruyun. 6 aylıktan küçük bebeklerde oluşabilecek güneş yanıklarının gelecekte cilt kanseri riskini artırdığını unutmayın.

KAYNAK