Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Beşik alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bebek beşiği ve karyolası seçimi yaparken 5 ana kıymetlendirme kriteri vardır bunlar: güvenlik, taşınabilirlik, konfor, fonksiyon ve fiyattır. Bebek beşiklerinde olması gereken özelliklerin başında taşınabilirlik gelmektedir. Aslında beşiği gayrı bebek yataklarından ayıran en değerli özellik budur.

 
Piyasada portatif beşik olarak bilinen taşınabilir bebek beşiklerinde bu özelliği sağlamak için hafif materyal tasarrufu, tekerlekli ayaklar ve katlanabilir dizayn özellikleri bulunur. Beşikler arasından seçim yaparken taşınabilirlik değerli bir kriter olsa da beraberinde birtakım güvenlik riskleri oluşturmaktadır. O nedenle her devir en değerli kriterimiz tartışmasız güvenlik olmalıdır.
 

       

Hafif gereç devrilme riski taşır
Hafif bir gereç kullanılarak üretilen beşiklerde devrilme riski bebek için bir tehlike oluşturabilir. Meskende oyun çağında bir evladın koşarken beşiğe çarpmasıyla beşik basitçe devrilebilir. Emsal durum katlanabilir bebek beşikleri için de muteberdir. Bu nedenle taşınabilir beşik alırken materyal, montaj ve duruş kalitesine dikkat etmeniz gerekir.
 
Sağlıklı olan doğal olandır
Bebek beşiği alırken olabildiğince doğal materyaller tercih edilmelidir. Güvenlik ve sıhhat açısından değerlendirildiğinde umumiyetle ahşap gereçler ön plana çıkmaktadır. Ahşap hem sıhhat hem de sağlamlık, hasebiyle da güvenlik açısından avantajlıdır. Dezavantajı ise yüküdür. Ahşap, taşınabilir özellik gerektirmeyen bebek karyolalarında en çok tercih edilen gereçtir. Bebek odalarında kullanılan en sağlıklı materyal ise masif ahşaptır. Masif ahşap ağacın doğal yapısı nedeniyle çok sağlıklıdır. Bu da ortamda küf ve bakteri oluşumunu maniler.

Oyuncak ve süsler risk oluşturabilir
Bebek yatağı olabildiğince boş bırakılmalıdır. Gereksiz süsler, oyuncaklar yahut yastıklar bebek için önemli bir risk oluşturacaktır. Kullanılan örtüler kesinlikle hava sirkülasyonuna müsaade veren eserlerden olmalıdır. Mesela delikli battaniye yahut hava geçirgenliği yüksek pike örtüler kullanılabilir. Ağır yorganlar yahut hava sirkülasyonunu engelleyen örtüler mutlaka kullanılmamalıdır.

KAYNAK