Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Çocuklarda Bıngıldak Ne Devir Kapanmalıdır?

Çocuklarda bıngıldak kapanması, başın ön ve art kısmında nokta alan yumuşak dokunun sertleşerek kemikleşmesini tabir etmektedir. Bebeklerin veladet kanalından zorlanmadan çıkması nedeniyle yumuşak olan bıngıldak, dimağ gelişimi açısından da büyük kıymete sahiptir.

  • Başın önünde yan alan kısmı doğumdan 2 ay,
  • Başın art kısmında ise doğumdan 12 ila 18 aylık

Sonra kapanmaktadır. Bıngıldağın geç kapanması kadar erken kapanmasının da riskli olduğu bilinmekte olup erken kapanması durumunda nizamlı olarak baş muhiti ölçülerek bebek gelişimi denetim edilmektedir.

Bıngıldak Neden Erken Kapanır?

Kraniosinostoz olarak isimlendirilen bıngıldağın erken kapanması ve D vitamini arasında bir ilgi bulunmasının yanı sıra farklı nedenlerden ötürü bıngıldak sıradan vadelerinden evvel sertleşebilmektedir.

  • D vitamini damlasının tasarrufu,
  • Paratiroid bezinin ziyade çalışması,
  • Genetik bozukluklar,
  • İskelet gelişim sistemi bozuklukları,
  • Hidrosefali

Bıngıldağın erken kapanmasına yol açan nedenlerdir. Zeka geriliğine neden olabilecek bu durum için tıbbı destek alınarak evlat gelişimi sık periyotlarla denetim edilmelidir.

Bıngıldak Çökmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Dimağın gelişimi açısından da ehemmiyetinin bulunması, münhasıran birinci evlatlarına sahip oldukları devirde ebeveynlerin bıngıldak çökmesi nedeniyle tedirgin olmalarına sebep olmaktadır. Pres uygulanmadığı sürece bıngıldağa dokunmak ve yıkamak dimağı koruyan zar nedeniyle rastgele bir zarar vermemektedir.

Bıngıldak Neden Geç Kapanır?

Bıngıldağın geç kapanması D vitamini eksikliğinden kaynaklı raşitizm marazı olarak isimlendirilmektedir. D vitamini eksikliği ile birlikte hiporoid rahatsızlıklarına işaret eden bu durum için en yakın sıhhat kuruluşundan tıbbi destek alınması gereklidir.

Bıngıldağın Kapanması İçin Neler Yenir?

Birinci 6 aylık sürecin sonrasında bebeklerde uygulanan beslenme usullerinde yapılan yanlışlar, bıngıldağın kapanmasını geciktirebilmektedir. D vitamini ve kalsiyum içerikli besinlere ek besinlerde dikkat edilerek bıngıldağın kapanması için ne yenmeli sorusuna cevap verilebilir.

KAYNAK