Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Emzirme periyodunda kalsiyumun kıymeti

Kalsiyum zayıflığının uzun sürmesi halinde, kemiklerin değişmeyen kısmında da çözülmeler olur. Kalsiyum yıkımı olarak bilinen bu durum, osteoporoz (kemik yıkımı) olarak isimlendirilir. Kemiklerin sessiz hırsızı olarak da bilinen osteoporoz, sık tevellüt yapan ve âlâ beslenemeyen hatunlar arasında yaygındır. Bu sebeple kalsiyum tüketimi emzirme ve hamilelik durumlarında daha değerlidir.

Emziren hatunlar, günde ortalama 800 – 1000 ml (8-10 çay bardağı) süt üretirler. Bu ölçüdeki sütün anaya beslenme açısından bir maliyeti vardır.  Emziren hatunun başta güç olmak üzere protein, vitaminler, mineraller üzere birçok besin ögesi ve likit gereksinimleri artar. Artan gereksinimlerin karşılanamaması durumunda, ana zayıflar, sıhhati bozulur ve sütün verimliliği olumsuz etkilenir.

Haddinden fazla beslenme durumunda ise ana, gebelikte aldığı kiloları vermek konumuna şişmanlayabilir. Anaların, kalsiyum muhtaçlıklarını peynir üzere yüksek kalsiyum ve protein içeren azıklar almaları hem kendi sıhhatlerini hem de süt kalitelerini ve münasebetiyle bebeklerinin büyüme sürecini olumlu tesirler.

Gebelik periyodunda olduğu üzere emzirme devrinde de en değerli minerallerden biri kalsiyumdur. Emzirme devrinde artan kalsiyum karşılanamadığında, kemik uçlarındaki değişebilir kalsiyum mobilize olur ve bebeğin muhtaçlığı karşılanır.

KAYNAK