Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Fizikî özellikleri vurgulanan evlatlar yeteneklerini keşfedemiyor

Çocukluk devri, bireyin kişilik ve davranışlarını belirleyen en değerli faktörlerden biri. 3 yaş kümesindeki evlatlar, cinsî kimliklerinin farkına varmaya başlarken, bu periyotta anne-babayı daha sık taklit ediyor. Evlatlarını süsleyerek içtimaî medyada sıkça paylaşan ailelere dikkat çeken Klinik Psikolog Aynur Sayım, çocukluk devrinde fizikî özelliği ön plana çıkarılan evlatların ileride yeteneklerini keşfedemediğini belirterek, toplumsal medya tesiri ile ergenlik yaşının 8’e kadar düştüğünü vurguladı.

Klinik Psikolog Aynur Sayım, toplumsal medyanın aile ve evlatlar üzerindeki tesirlerine dikkat çekti.

Ananın verdiği iletiler çok değerli

“Çocuk gelişiminde birtakım devirler vardır. En kıymetlisi, valideye gereksinim duyulan ve itimat ilgisi içermesi gereken devirlerdir. Bilhassa 3 yaş kümesindeki evlatlar artık cinsî kimliklerinin farkına varıyor ve taklit etmeler yoğunlaşıyor” diyen Aynur Sayım, laflarına şöyle devam ediyor:

 “Kız evlatları o periyotlarda anayı model görüyor. Ananın verdiği bildiriler çok kıymetli. Kız evlatlarının bu periyotta bilhassa feminen davranışları modelleme gereksinimi var; bu saf ki bu doğal bir şey.

Kız-erkek kimliklerinin yerleşmesi açısından evlatların hem kendi cinsi hem karşı cinsle muhabere kurması, evladın gelişimi açısından çok değerli. Hepimiz bu periyodu yaşadık taklit davranışlarımız oldu. Ben de anamın topuklu ayakkabılarını giyiyordum, makyaj materyallerini kullanma hevesim vardı. Ancak burada gelişimin doğal davranışlarıyla abartılı olan ve evladın gelişimine psikolojisine zarar verecek davranışları ayırt etmek ve hikayeye iki istikametli bakabilmek kıymetlidir. Gelgelelim bu devirde evladın vücut gelişimiyle ilgili kişilik gelişiminde ön plana alınan bir öğe var. Yani bedensel imgede, güzel ve makyajlı görünmeye ve fizikî özelliklere dikkat çeken bir durum var ve bu açıdan tehlikeli” formunda konuştu.

Fizikî özelliğine dikkat çekilen evlat, yeteneklerini keşfedemiyor!

Klinik Psikolog Aynur Sayım, “Son yıllarda biliyoruz ki evlatlarını içtimaî medyada çok paylaşan ebeveynler var. Bebeklerini bile giydirip süsleyip makyaj yapıp fotoğraflarını çekip, içtimaî medyada paylaşan aileler var” diyerek, laflarını şöyle sürdürdü:

“Bu aslında ailenin kişilik sorunu ve çevre medyadan ilgi muhtaçlığıyla ilgili bir durum. Çocuklukta fizikî özelliğe çok dikkat çekince ileride de evlat yeteneklerini keşfedemiyor kişilik özellikleriyle çok çokça öne çıkamıyor. Zira verilen bildiri daha çok ön planda fizikî imajın olması oluyor. Bizim yapmamız gereken ona çok farklı uyaranlar sunup toplumsallaşma, lisan gelişimi üzere özelliklerini geliştirmeye yönelik öğeler sunmaktır.

Evladınızın dış görünüşünü eleştirmeyin!

Aileler evlatlardan sorumlu birincil şahıslardır. Ailenin en kıymetli vazifelerinden biri sınırlamaları yeterli koyabilmektir. Evladın evcilikte valideyi taklit etmesi doğal bir kesimdir. Lakin bu kadar çokça öne çıkartılmasını eleştiriyoruz. Mesela ana daima, fizikî dertlerinden bahsediyorsa ve vücut algısı negatifse evlatta da bu algı yerleşir. Evladın da sair bir davranışta bulunmasını bekleyemeyiz. Evlat da vücuduna çok odaklı kişi oluyor. Kimi ebeveynlerde evladın vücuduyla ilgili çok olumlu ya da olumsuz tenkitler yapabiliyorlar. Bu çok yapılınca evlat da buna odaklanıyor ve bu sakıncalıdır. Yemek yeme sorunları, depresif durum, dert bozukluğu entegrasyon sorunları de ortaya çıkabilir. Mahsusen de ergenlik periyotlarında problem olur.”

Ergenlik yaşı 8’e düştü!

Klinik Psikolog Aynur Sayım, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çocuklara her şey artık tanıtım videoları sayesinde çok cazip bir şekilde sunuluyor. Çocuk da bunlara sahip olmak istiyor. Kendisi de videolar çekmek, ‘youtuber’ olmak istiyor. Çocuk özendiriliyor çünkü. Bu günümüzde çok artmış olan bir durum ve ergenlik yaşı 8 yaşa kadar düştü. Gelişimin sıkı takip edilmesi gerekiyor. Hormonal bir boyutu olsa da birtakım uyaranların da etkisi gündemde. Bu nedenle kontrol yine ailededir. Sınırlar iyi konulursa, doğru model görürse, iyi yetişirse tüm bunlara engel olabilmeyi, az etkilenmeyi öğrenir.Dış etkileri değiştiremiyoruz bu yüzden biz kendi içimizde tedbir almalıyız.”

KAYNAK