Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Gebeliğin Birinci Haftalarında Kanama Neden Olur?

Gebeliğin birinci haftalarında kanama olması ve bu kanamaların leke şeklinde kahverengi renge sahip olması alışılagelmiş kabul edilmektedir. Hamilelik periyodunda kanama olması birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Kanamaya sebep olabilecek nedenlerin kimileri hayli önemli iken kimileri da kıymetsiz ve alışılagelmiş kabul edilmektedir.

Hamilelikte Kanamalar Nasıl Makbul?

Birçok nedenlere bağlı olarak yaşanabilen hamilelik devri kanamaları anne adayları için olduk can sıkıcı ve kaygı verici süreçlerdir. İleride yaşanabilecek olumsuz gelişmelerin engellenmesi için Gebeliğin birinci haftalarında kanama yaşayanlar değersiz olduğunu düşünmeden kesinlikle bir bayan veladet mütehassısına muayene olmalıdır.

Gebeliğin Birinci Haftalarında Kanama Olmasının Olumsuz Nedenleri

Gebelikte kanama lekelenme halinde ise duruma nazaran alışılagelmiş kabul edilebilmektedir. Gelgelelim tekrar de hamileliğin birinci haftalarında yaşanan kanamaların altında olumsuz birçok neden bulunuyor olabilir. Bu nedenler şu halde sıralanabilmektedir;

  • Düşük belirtisi olarak ya da düşük yaşanması sonucunda meydana gelen kanamalar,
  • Döllenme ile ilgili meseleler sonucu ya da plasentada anormal hücrelerin gelişmesi sonucu meydana gelen mol gebelik yaşanması sonucunda gebeliğin birinci haftalarında kanama ve ağrılar meydana gelir.
  • Döllenmiş yumurtanın rahim dışında gelişiminden kaynaklanan dış gebeliklerde kanama yanı sıra karnın bir tarafında oluşan ağrılar ve mide bulantılar meydana gelir.
  • Döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi esnasında rahimde sıkışan kimi damarlar kanamaya sebep olur. Yerleşme kanaması olarak isimlendirilen bu durumlarda meydana gelen Gebelikte kanama lekelenme ve az ölçüde pembemsi renkli olmaktadır.
  • Üstüne adet görme denilen kanamalar hamilelikte çok az ölçüde görülebilen kanamalardır.
  • Cinsî yolla ya da vajinanın enfeksiyon kapması durumu gebeliğin birinci üç ayında kanama oluşumuna sebep olmaktadır.
  • İdrar yolu enfeksiyonları vajina kanamalara sebep olmaktadır.
  • Hamilelikte cinsî bağa girilmesi bu devirde kan akışı suratı artan rahîm ağzı ortamında tahrişe sebep olarak kanama meydana gelmesene sebep olabilir.
  • Plasenta veladet kanalını tıkarsa parlak al ağrısız kanamalar meydana gelir. Bu durum tehlikelidir ve kısa müddette hastaneye gidilmesini gerektirir.
  • Hamileliğin 20. Haftası sonrasında ve 37.haftası öncesinde meydana gelen kanamalar erken tevellüt habercisi olmaktadır.

KAYNAK