Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Hamilelikte Gaz Neden Olur, Nasıl Makbul?

Hamilelikte gaz nedenleri başında yaşanan hormonal ve fizyolojik değişimler taraf alır. Bu periyotta salgılanan progesteron hormonu sindirim sistemi kaslarında gevşemeye neden olmakta, gebelik ilerledikçe rahmin büyüyerek mide ve bağırsaklara ağırlık yaparak gaz meselesinin temelini oluşturmaktadır. Gebelik periyodunun olağan seyirleri arasında mekan alan ve hamilelikte gaz sancısı yaşayanların güçlükle bir periyottan geçmesine neden olan bu sorunla başa çıkmanın yolları bulunmaktadır.

Gebeliğin Hangi Devrinde Gaz Sancısı Görülür?

Gebelik periyodunda hormonal ve fizyolojik değişimler gebeliğin birinci periyotlarından itibaren yaşanmaya başlar. Bu değişimler gaz oluşumunun gebeliğin erken devirlerinde meydana gelmesine ve doğuma kadar sürmesine yol açar. Gebelikte gaz sancısı kaçıncı haftada olur sorusuna birinci 4 hafta içerisinde cevabı verilerek gaz sorunu ile haşır neşir olunacak uzun bir devrin bulunduğuna dikkat çekilebilir.

Hamilelikte Gaz Sancısına Neler Uygun Gelir?

Hamilelik sürecinde gazla başa çıkabilmenin birinci yolu beslenme ve nizamlı egzersizden makbul. Az az ve sık yemek yenmesi ve yemek bölgeyken hava yutulmaması gaz oluşumunu önlemenin birinci adımı olmakla birlikte;

  • Karbonatlı ve asitli içeceklerin tüketilmemesi,
  • İnek sütünün çok tüketilmemesi,
  • Yapay tatlandırıcılardan uzak durulması,
  • Nohut ve kuru fasulye üzere bakliyat tüketiminde çoka gidilmemesi,
  • Mercimek, turşu, turp ve lahana tüketiminin sonlandırılması,
  • Şiddetli baharatlı yiyeceklerden kaçınılması

Gebelik periyodunda beslenme kaynaklı gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Gebelik egzersizleri, yürüyüş yapmak ve hareket etmek de sindirim sistemini hızlandırarak gaz oluşumunu önleyebildiği üzere ek olarak hamilelikte gaz giderici bitkilerden destek alınabilir. Gebelik devrinde bebeğe ve ana adayına rastgele bir zarar vermeyecek gaz giderici bitkilere ise melisa, kuşburnu, ıhlamur, nane, papatya ve rezene örnek gösterilebilir. Bu bitkilerden hazırlanan çaylar gebelik periyodunda tıpkı gün içerisinde farklı iki bitki çayı olmamak üzere tüketildiğinde gaz oluşumunu önleyebildiği üzere gaz sancılarına uygun gelmektedir.

KAYNAK