Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Hamilelikte Rahim Açılması Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte rahim açılmasının nasıl olduğu ve nasıl belirtiler verdiği bilhassa hamileliğin son periyoduna yaklaşan ana adaylarının epeyce merak ettiği ve telaşlandığı bahislerin başında gelirken bu noktada rahim açılması tanımlamasının tam olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Rahim Açılması Ne Manaya Gelir?

Hamilelikte rahim açılması nedir sorusu için verilecek yanıt, hatunların hamilelikleri boyunca örtük olan ve doğuma gerçek açılmaya başlayan rahimlerinin tevellüdün başlamasıyla birlikte kasılmaların da bir sonucu olarak tam olarak açılmasına verilen isimdir. Literatürde rahmin tam olarak açılmasına kadar geçen müddet de rahim açılması olarak söz edilir. Burada rahmin tam olarak açılması mealinde kullanılan tanımlama rahmin 10 cm açılması olarak da tabir edilmekle birlikte, tevellüdün başlamasıyla birlikte bu müddetin ortalama 6-10 saat olarak gerçekleştiği de görülmektedir.

Gebelikte Rahim Açılması Belirtileri

Gebelikte rahim açılması belirtileri tevellüdün başlama belirtileriyle birebir olmakla birlikte umumî mealde ana adaylarının kasılmalar başladıktan çok mühlet sonra sancıları ortaya çıktığından veladet da başlamış olmaktadır. Bu sayede birinci evre sona bile ermiş olabilir.

  • Karında şiddetli kasılma ve çekişme
  • Yürümekte zorluk çekme
  • Şiddetli formda dert duyma
  • Su gelmesi (su akıntısı) gebelikte rahim açılması belirtileri olarak belirtilebilir.

Rahim Açılması Nasıl Başlar?

Veladeti başlatanın bebeğin kendisi olmasından hareketle bebeğin ürettiği hipofizer hormonu progesteron hormonunda düşüklük meydana getirirken bu düşüklük sonucunda ositosin hormonunun kasılmalara sebep olduğu görülmektedir. Eş devirli olarak uterustaki prostaglan hormonu çoğalıp kasılmaları yoğunlaştırdığında mukoza tıkacı dışa atılarak halk arasında “su gelmesi” ismi verilen durum gerçekleşir. Bu durum tevellüdün tam olarak başlaması manasına da gelmektedir. Hamilelikte suyun gelmesi gebe hatunun durumuna nazaran doğumdan evvelki iki saat ile iki gün arasında değişebilir.

KAYNAK