Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Kemik Ağrısının Sebepleri Nelerdir, Hangi Marazlara İşarettir?

Kemik ağrısına sebep olan rahatsızlıklar illetlerden kaynaklanabileceği üzere farklı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Kemiklerde meydana gelen ağrılar çoklukla hastalık kaynaklı değil günlük aktiviteler, şiddetli kilolu olma, alınan darbe ve ödemlere bağlı olarak gerçekleşse de daima olarak kemik ağrısı yaşamak kemik gelişim periyotları dışında kemik kanseri ve daha riskli marazların belirtisi olabilmektedir.

Gereğince dinlendiğiniz halde ağrılarınız hafiflemiyorsa ailenizde ve yakın etrafınızda kemik kanseri üzere rahatsızlar yaşayan birileri varsa bu çeşit kimseler riskli bir kümede kıymetlendirilmektedir. Kemik ağrısının kas ağrısından ayırt edilmesi ve belirtilerin ortaya çıkartılması illetlere sahih teşhis koyulması bakımından ehemmiyet arz eder. Bu sebeple yaşanılan belirtiler yeterli gözlemlenerek marazın yahut kemik ağrısına neden olan etkenlerin neler olduğu net olarak belirlenmelidir.

Bacak ve Kollarda Meydana Gelen Ağrıların Kemik Ağrısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eklem ve kemiklerde meydana gelen ağrılar kas ağrılarıyla karıştırılmaktadır. Kemik ve kemiklerin birleşim yanlarında meydana gelen ağrılar daha derinden hissedilen ve kas ağrılarına nazaran daha uzun vade gerçekleşen ağrılardır. Geceleri bacak ağrısından uyuyamıyorum diyen biri için kemik ağrısı ve eklem ağrısı çektiği düşünülebilir. Zira kas ağrıları çoklukla kısa vadeli gerçekleşen ve gereğince dinlenildiği takdirde ortadan kalkan kolay ağrılardır. Kemik ağrıları vücudun halini bozan ve hayatın olağan akışını etkileyen daha şiddetli gerçekleşen ağrılar olarak önümüze çıkmaktadır.

Kemik ağrılarına daha çok kemiklerin birlikte hareket etmesini sağlayan eklemler neden olmaktadır. Eklemleri bir araya getiren kıkırdakta meydana gelen dokularda meydana gelen hasarlar ve deformeler kemik ağrılarının en kıymetli sebebidir. Kemik ağrısı nedenleri;

 • Kırık ve çıkıklar,
 • Daha evvel kaza ve sakatlık geçirenler,
 • Haddinden fazla kilolular,
 • İleri yaştakiler,
 • Grip, nezle üzere soğuk algınlığı rahatsızlıkları

Formunda ortaya çıkmaktadır. Ekseriyetle bacak, kol, kalça, diz ve bileklerde görülen kemik ve eklem ağrıları yukarıdaki sebeplere bağlı olarak gerçekleşmiyorsa hastalık habercisi olabilir. Bu sebeple uzun periyodik kemik ağrılarında hekim muayenesi olunmasında yarar vardır.

Kemik Ağrısı Hangi Illetlere İşaret Etmektedir?

Daima kemik ağrıları yaşayanlar Kemik ağrıları neyin belirtisi konusunda karşılıklar aramaktadır. Birçok kemik ve eklem ağrısı önemli olmayan günlük aktiviteler formunda meydana gelse de kemik ağrıları kimi marazların belirtisi olabilir. Kemik ağrısı;

 • Kemik kanseri,
 • Kireçlenme,
 • Bursit de denen eklemlerde meydana gelen kıkırdak kesesi iltihapları,
 • Kemik erimesi (osteoporoz)
 • Osteoid Osteoma denen kemik dokularında meydana gelen kemik tümörü,
 • Enkondroma ismi verilen kemik kıkırdak dokusunda meydana gelen kemik içi tümörler

Üzere marazların belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple ağrıların 1 haftadan uzun sürmesi, kemik ağrılarına bağlı olarak gerçekleşen hareket azlığı, haddinden fazla ve mütemadi kilo kaybı, kemik ağrılarıyla birlikte görülen yüksek ateş ve kemik ağrısı olan ortamlarda meydana gelen ödem ve iltihap durumlarında kesinlikle hekim denetimine gidilmelidir.

KAYNAK