Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Menorajinin Nedenleri Nelerdir, Nasıl Makbul?

Menorajiye sebep olan etkenler hatunların ömürlerini olumsuz etkilemekte ve şiddetli adet kanamasına sebep olmaktadır. Tıp literatüründe Menoraji olarak bilinen haddinden fazla adet kanaması adet periyotlarında meydana gelen kanama şiddetinin artmasını ve adet devrinin 1 haftayı geçmesini tabir etmektedir.

Çok adet kanamasının tespit edilmesi nispeten güç bir durumdur. Bu sebeple bayanlar sıradandan daha ziyade kanama yaşıyorlarsa ya da her saat başında pet değiştirmek zorunda kalıyorlarsa Menorajiden laf edilebilir. Birebir vakitte şiddetli yorgunluk hissi ve kansızlık üzere sebeplerle meydana gelen çok adet kanamaları Menorajinin en sarih belirtilerindendir.

Menoraji (Aşırı Adet Kanaması) Neden Olur?

Menoraji nedir sorusunun karşılığını adet periyotlarında çok adet kanaması görmek halinde cevaplamakla birlikte her bayanda ölçüsüz adet kanaması farklı nedenlere bağlı gerçekleşebilir. Adet periyodu hatunlarda 12 yaşından itibaren görülmeye başlanır ve menopoza kadar devam eden bir süreçtir. Olağan durumlarda adet periyodu 28 günde bir tekrarlanmakla birlikte bu müddet 21 ila 35 gün arasında da gerçekleşebilir. Her adet devrinde sağlıklı bir hatunun 60 ila 80 ml arasında kanaması olması beklenir. 80 ml üzerinde gerçekleşen ölçüsüz adet kanamaları Menorajiye sebep olur.

Menorajiye;

  • Rahim kanseri,
  • Rahim ağzı ve rahim içi enfeksiyonları,
  • Hipotiroidi üzere hormon bozuklukları,
  • Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları,
  • Yumurtalıkların adet düzensizliğine neden olacak biçimde düzgün çalışmaması

Üzere nedenler şiddetli adet kanamasına neden olmaktadır.

Menoraji (Aşırı Adet Kanaması) Nasıl Anlaşılır?

Menoraji sürecini manalandırmak için rutin süreçlerin dışında birtakım farklı belirtilerin gerçekleşmesi ve adet periyotlarında haddinden fazla adet kanaması görülmesi Menorajinin anlaşılması için en kıymetli işarettir. Adet periyodu ekseriyetle hatunlarda 7 ila 10 gün arasında değişen süreçlerde gerçekleşmektedir. Bu periyotta adet kanamasının yoğunluğu ve ölçüsü tıpkı olmaz. Fakat her gün bol ölçüde kanama gerçekleşiyorsa ve bu durum adet devriniz boyunca devam ediyorsa ölçüsüz adet kanaması meselesinden kelam edilebilir.

Günlük aktiviteler sırasında her saat ped değiştirmek zorunda kalıyorsanız ve regl devrinizde gece daima kanamanız devam ediyorsa tekrar Menoraji meselesinden kelam edilebilir. Birebir formda adet düzensizliği belirtileri de ölçüsüz adet kanamasına sebep olacaktır. mütemadi yorgunluk hissi taşımanız, kansızlık, karın ve kasıklarda ağrı üzere semptomlarda Menorajinin anlaşılması için sizlere yardımcı olacaktır. Bu durumlara regl devrinizde rastlamanız halinde tabip muayenesi olmanızda ve hekiminizin gerekli gördüğü tedavi tekniğini pratiğinizde yarar vardır.

Menorajinin Tedavi Edilmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Menorajinin tedavi edilmesi illetin sahih tanısının konularak illete sebep olan durumların ortadan kaldırılması ile mümkün olacaktır. Adet düzensizliği tedavisi formunda uygulanan tevellüt denetim hapları üreme ve yumurtalık sisteminden kaynaklı adet kanamalarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Kolay ilaç tedavileri ile hormon istikrarının sağlanarak çok adet kanamasına neden olan durumlar tedavi edilmektedir.

Menoriji meselesi birçok hatun tarafından çok önemli bir mesele olarak karşılansa da tahlili kolay usuller tedavide başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Çok adet kanamasına sebep olan rahim içinde meydana gelen tümörler ve polip halindeki iltihaplar cerrahi müdahaleler sonucunda Menoriji sorunu tedavi edilmekte ameliyat sonrasında nizamlı olarak yapılacak jinekolog muayeneleri ile regl devriniz takip edilmektedir.

KAYNAK