Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilecekler

Prematüre bebeklerde beslenme meselelerine daha sık rastlanır. Bu dertlerin birden fazla derhal veladet sonrası devirde görülmekle bir arada emme ve yutma problemleri uzun mühlet devam edebilir. Bu aşamada yeniden; ağır bakım ünitesinde aile beslemeye ortak edilerek hane aşamasında kendi başlarına beslemede eğitilmelidir.

Prematüre bebeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

  • Besleme esnasında prematüre bebeğin başı 45 nokta açı ile tutulmalı.
  • Biberon emziğinin akış suratı ayarlanmalı.
  • Mamanın ısısı kesinlikle denetim edilmeli.
  • Ana sütü yahut mamanın ölçüsü hekimin yahut yenidoğan hemşirenizin belirttiği biçimde ayarlanmalı.
  • Prematüre bebeğin beslenmesi ile ilgilenen kişinin konforu güzel sağlanmalı.
  • Bebeğin beslenmesini 30 dakikadan ziyade tutulmamalı.
  • Prematüre bebeklerin çene kasları tam olarak gelişmediği için emme süreci esnasında çok çabuk yorularak uyku fazına geçebilirler. Bu nedenle bilhassa biberon ile beslerken parmağınızla çeneden destek sağlayarak bebeğinize yardımcı olabilirsiniz.
  • Prematüre bebek birinci evvel canlı emip daha sonra uyku haline geçiyorsa bebeğin gazı olabilir. Bu sebeple öncesinde bebeğin müsait durumda gazını çıkartmaya çalışılmalıdır.

 

Prematüre bebeklerin beslenme vadesinin 30 dakikayı geçmeyecek halde ayarlanması gerekir. Bunun nedeni, prematüre bebeklerde besleme ne kadar uzarsa öğün sayısı o kadar azalır. Bu da kilo kaybını artırır.

Beslenme esnasında erken doğmuş bebeğinizin rengini ve hareketlerini hakikat gözlemlemeniz gerekir. Sağlıklı bir bebeğin rengi pembedir. Bebeğin renginde hastane çıkışına nazaran sararma yahut soluklaşma gözlemlerseniz kesinlikle hekiminize başvurmanız gerekir.

Prematüre bebeğin beslenme esnasında ağız ve burun muhitinde morarma, vücudunda umumi bir renk değişikliği olursa beslemeyi kesmeli, kesinlikle bebeğinizi gözlemleyip hekiminizi mevzu hakkında bilgilendirmelisiniz. 

Prematüre bebeği besledikten sonra yapmanız gerekenler
– Bebeğinizi beslenme sonrası sağ yahut sol yan yana yatırın.
– Başı vücutla birlikte %10 kademeye kadar dikleştirmekte yarar vardır.
– Aspirasyon beslenme sonralarında çok sık görülen bir komplikasyondur. Bu nedenle buna dikkat edilmesi gerekir.

Prematüre bebekte kabızlık
Prematüre bebeklerde kabızlık da nadir olmayan bir durumdur. Uzun müddetli kabızlıklarda hekiminize başvurmanız gerekir. Yenidoğan ağır bakım ünitesinde ve bebek bakım odasında hemşireler tarafından bağırsak masajı eğitimi verilmektedir. Hanede yapacağınız bu masaj metodu bebeğinizin sindirimi için size yardımcı olacaktır.

KAYNAK