Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Refleks Sempatik Distrofi Nedenleri Ve Tedavisi

Refleks sempatik distrofi tedavisi sahasında mütehassıs ve deneyimli bir tabip tarafından yapılmalıdır. Yeni terimi ile CRPS (Complex Regional Pain Syndroma) olarak isimlendirilmekte ve kompleks neuropatik ağrılar öbeğine girmektedir. Refleks sempatik distrofi tanısı ve tedavi güç olan marazlardan bir adedidir. RSD ortopedi travmalarından ya da ortopedik cerrahilerden sonra görülebilmektedir. Bu rahatsızlık yüklü olarak kol ve bacaklarda görülmektedir. Yapılan araştırmalar hatunlarda erkeklere nazaran daha çokça görüldüğünü göstermektedir.

Refleks Sempatik Distrofi Belirtileri Nelerdir?

Refleks sempatik distrofi belirtileri birinci devirlerde ağrılı nahiyede ısı ve renk değişimi ile başlamaktadır. Marazın birinci devirlerinde ödem ve yanıcı bir ağrıdan şikâyet edilebilmektedir. Bunun yanı sıra ağrılı olan kesimde hassasiyet hissedilmektedir.

Birinci periyotlarda giderek şiddetlenen ağrılarla kendini hissettiren bu hastalık tedavi edilmezse devirle bütün vücuda yayılabilmektedir. Eklemlerde fonksiyon kaybına sebep olabilmekte atrofi üzere rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Refleks sempatik distrofi ayak bileği ya da el bileği kırıklarından sonra çok sık görülebilmektedir. Refleks sempatik distrofi hastalık ilerleme süreci;

  1. Marazın başlangıç sürecinde oluşan zedelenmeye bağlı olarak ağrılı uyaranlar, had sistemine taşınmaktadır.
  2. Ağrılı nahiyede zedelenmeler başlar ve bu zedelenmeler haddinden fazla ağrıya sebep olur.
  3. Oluşan ağrılar damarlarda spazm, ağrılı kesimde şişme, eklemlerde hareket kaybına sebep olur.
  4. Sonuç olarak ödem, hareket kısıtlılığı, şiddetli ağrı oluşur.

Refleks Sempatik Distrofi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Refleks sempatik distrofi tedavisi için ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersiz önerilmektedir. Birçok devir fizik tedavi ve ilaç ile desteklenen süreç tedavi için yerinde olmaktadır. İlaç tedavisinde;

  • Kas gevşetici kremler ve ilaçlar
  • Kortikosteroidler
  • Antidepresan ilaçlar
  • Analjezik ilaçlar
  • Antiromatizmal ilaçlar
  • Kalsitonin ve inhibitörleri tasarrufu hekim tarafından önerilmekte olup tek tek ya da birlikte de kullanılabilmektedir.

Önerilen egzersizler ile destek fizik tedavisi süreci ve ilaç tedavisi süreci birlikte devam ettirilmektedir.

KAYNAK