Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

REM uyku bozukluğu nedir? Belirtileri Tedavisi

Rem uykusu davranış bozukluğu olarak söz edilen sıkıntıda, hasta düşünde yaptığı davranışları, sahiden de yapmaya eğilimlidir. Düş görürken insan vücudu büsbütün hareketsiz olmalıdır. Bu duruma fizikî uyku felci ismi verilir. Ama rem uykusu davranış bozukluğuna sahip olan insanlar bu durum tam bilakis işler. Bu hastalar, düşlerinde yaptıkları hareketleri, uyurken de yaparlar. Örnek olarak duvara vurma, yumruk atma, yürüme ya da konuşma vs. Bu hareketler birden fazla hengam rastgele bir sıkıntıya sebep olmazken, kimi durumlarda epey şiddetli durumlar ve kazalar meydana gelebilir. Umum olarak rem uykusu davranış bozuklukları hayatlarının bir periyodunda her insanın başına gelebilir. Uykuda konuşmak, hafif hareket etme ya da mırıldanmak alışılagelmiş kabul edilir. Lakin uykuda yürüme, hareket etmek, kendine ya da gayrısına zarar verme üzere durumlarda tedaviye başvurulmalıdır.

Rem Uyku Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Rem uyku bozukluğu nedenleri çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Parkinson marazları ya da farklı marazlar sebebiyle rem uyku bozukluğu meydana gelebilirken, ruhsal problemlerde da bu meseleler meydana gelebilir.  Sağlıklı uykunun yaklaşık olarak %25’i REM uykusunu oluşturmaktadır. Bu noktada düş gören kişi külliyen hareketsizdir. Dimağın belli başlı noktaları düş sırasında hareket etmeyi ve rüyayı fizikî olarak gerçek algılamayı maniler. Lakin kimi hastalarda bu durum tam karşıtı formda meydana gelir.  Arbede etme, yumruk atma, bir taraflardan zıplama üzere hayli riskli durumlar uyurken meydana gelebilir.

Rem Uyku Bozukluğu Kimlerde Görülür?

Rem uyku bozukluğu olan şahıslar arasında umumiyetle Parkinson hastaları bulunmaktadır Parkinson hastalarının büyük bir kısmında rem uykusunda bozukluklar meydana gelebilir. Bundan ötürü da bu noktada uykun bir tıbbi geçmiş araştırması yapılmalıdır.  Illetin tedavisi için klinik hikaye alınmalıdır. Kesin tanı koyulması için uyku incelemesi yapmak epeyce kıymetlidir. Uyku sırasında meydana gelen hareketlerin tahlil edilmesi ve eksper şahıslar tarafından incelenmesi gerekmektedir. Hastanın inançlı bir tarafta uyuması ve muhitinde ona zarar verebilecek materyallerin olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hastanın durumu ve seviyesi belirlendikten sonra en müsait ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisi ile birden fazla vakit durum denetim altına alınır.

KAYNAK