Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Rinit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Rinit rahatsızlığının tedavisi, illete sebep olan alerjik etkenlerden uzak durmakla mümkündür. Rinit marazı yaygın tasarrufuyla saman nezlesi ismiyle bilinmektedir. Saman nezlesi olanlar aslında tıpta Rinit hastası olarak nitelenmektedir. Birçok vakit alerjik olarak tesir gösteren bu hastalık ömür uzunluğu tesir etmekte ve insan ömrünü zorlaştırmaktadır. Ekseriyetle ilkbahar mevsimlerinde rüzgarların taşıdığı polenleri soluyan ve alerjik rahatsızlıkları olan bireylerde meydana gelen bu rahatsızlık tedavi edilmezse tabiatıyla geçmemekte ve teneffüs yollarında hasara sebep olmaktadır.

Alerjik Rinite Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Rinit söz meali olarak burun iltihabı manasına gelmekle birlikte alerjik Rinit burun iltihabına çevresel etkenlerin neden olması manasına gelmektedir. Burunda bulunan mukoza iltihaplanarak şiddetli hassas hale gelmekte ve teneffüs yolu rahatsızlıkları, hapşırma, kaşıntı ve burun akıntısı formunda kendini gösteren alerjik Rinit belirtileri bireyin ömrünü olumsuz etkilemekte ve astım üzere teneffüs yolu rahatsızlıklarını tetiklemektedir.

Alerjik Rinite sebep olan etkenler şunlardır:

  • Münhasıran ilkbahar mevsiminde rüzgarların taşıdığı polen ve tohumlu ağaçlar,
  • Hayvan tüyü, yünlü halı ve konut tozu üzere alerjik etkiyi tetikleyen etkenler,
  • Hayvanlara temas eden işler yapmak ve meskende kedi, köpek, kuş üzere tüylü hayvanlar beslemek,

Alerjik Rinitin görülme sıklığını arttıran etkenlerdendir. Alerjik Rinit ne kadar sürer sorusunun karşılığı da nispeten merak edilmektedir. Saman nezlesi kesinlikle tedavi edilmesi ve ilaç kullanılması gereken bir rahatsızlık olduğundan hekim denetimi değer arz eder. Tüm yıl boyunca alerjik rahatsızlık hissedilmesi ve ilkbaharda meydana gelen burun iltihaplarının uzun müddet geçmemesi bu illetin en yaygın belirtisidir.

Rinit Marazının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rinit yani saman nezlesi bireyde meydana gelen belirtilere nazaran teşhisi konan ve tedavisine başlanan bir rahatsızlıktır. Birtakım durumlarda alerjik testler olumsuz sonuçlansa da burun mukoza iltihabının test edilmesi, kaşıntı, akıntı ve hapşırmaların gerçekleştiği hasta geçmişinin incelenmesi neticesinde illetin teşhisi konmakta;

  • Alerjik tesirleri önleyici ilaç tedavisi,
  • Alerjik Rinit önleyici aşı tedavisi,
  • Alerji önleyici cerrahi tedavi

Üzere usuller tercih edilen ilmî ve tıbbi tedavi usulleridir. Rinit marazıyla uğraş etmede en değerli tedavi sistemi ise elbet alerjik ortamla olan temasın kesilmesi ve bu ortamlardan elinizden geldiğince uzak durulmasıdır. Alerjik Rinit bitkisel tedavi metotlarıyla büsbütün giderilmese de marazın şiddeti azaltılabilmektedir. Alerjik Rinit tedavisinde;

  • Zencefil çayı,
  • Yeşil çay,
  • Sirke ve bal karışımı

Tüketmek boğaz ağrıların hafiflemesine ve şiddetli görülen Rinit belirtilerinin önlenmesinde tesirlidir.

KAYNAK