Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Taş Devri Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Taş devri diyeti, taş devri periyodunda uygulanmış olan beslenme tertibinin günümüze bir diyet programı ile uygulanma durumudur. Karbonhidrat tüketiminin düşük olduğu bir diyet çeşitidir. Atkins ve eko atkins diyetleri ile program bakımından benzerlik göstermektedir. Taş devri diyeti programı ile verilen kiloların daha sonrasında geri alınmayacağı ve korunabileceği söylenmektedir. Bu diyette mahsusen hayvansal protein ve bitkiler ile beslenilmesinin nedeni; taş devri devrinde avcılık ve toplayıcılık yapan bireylerin bu halde besleniyor olmasıdır.

Örnek Taş Devri Diyeti

Taş devri diyet programının bir örneği aşağıdadır:

  • Kahvaltı: Yarım kavun ve 350 gram haşlanmış somon ile kahvaltı yapılır.
  • Öğlen yemeği: İçerisinde 7 büyük haşlanmış karides, 3 bardak çiğ ıspanak, 1 rendelenmiş havuç, 1 dilim salatalık, yarım domates bulunan ve üzerinde limon suyu, zeytinyağı, baharat sosu bulunan bir salata öğlen yemeği olarak yenir.
  • Atıştırmalık: 1 bardağın çeyreği kadar badem ve 1 kesim yağsız et dilimi atıştırmalık olarak tüketilir.
  • Akşam yemeği: Yemek olarak 2 kesim yağsız et dilimi ve 2 bardak buharda brokoli tüketilir. Yanında salata olarak ise; 2 bardak marul, yarım bardak domates, çeyrek bardak mor soğan, yarım bardak avokado ve limon suyu ile yapılmış bir salata yenir.
  • Tatlı: Yarım bardak taze yaban mersini ve çeyrek bardak badem ise tatlı olarak tüketilir.

Taş Devri Diyeti Kilo Verdiriyor Mu?

Taş devri diyeti; yerinde kalori hesabı yapıldığında ve diyetin yanı sıra egzersiz de uygulandığında kilo verdirebilen bir diyet programıdır.

KAYNAK