Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Varikosel nedir, nasıl tedavi edilir?

Varikosel sistemli cinsî ilgiye karşın evlat sahibi olamayan ve kısırlık riski olan şahıslara koyulan teşhistir. Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin yaklaşık olarak yüzde 30’unda varikosel teşhis edilmektedir. Varikosel meselesinde testis toplardamarların bacaklardaki varis sıkıntılarında olduğu üzere genişlemesi laf mevzusudur. Umumi olarak varikosel sıkıntısına yol açan en kıymetli ögeler testis ısısındaki kalıcı bozulmalar olmaktadır. Umumi itibari ile kirli kan içinde biriken toksik unsurlar testislerde toplanır. Bu sebeple de testis kan akımında bozulmalar meydana gelir. Varikosal umumi mealde belirti veren ve tedavi edilebilen bir sıhhat sıkıntısıdır. Varikosel belirtileri ise:

  • Testis ve peniste şişlikler,
  • Testiste kabarıklık,
  • Testislerde ağrı

Varikosel sebebiyle damarlarda meydana gelen genişlemeler, dışardan da fark edilecek kadar belirginleşmeye başlar. Bilhassa de testislerin şişmesinin yanı sıra terleme ve sıcaklık hissi de yaygın formda yaşanır.

Varikosel Ağrılı Mıdır?

Varikosel ağrısı umumî olarak rahatsız edici olmaktadır. Testislerde meydana gelen ve künt niteliğinde olan ağrılardır. Bu ağrı umumiyetle kasık ortamlarında ve testislerde ağır formda hissedilir. Umumî olarak varikosel kaynaklı ağrılar sırf tabip önerisi ile verilen ağrı kesiciler ile geçmektedir.

Varikosel Sebepleri Nelerdir?

Varikosel sebepleri umumî olarak net olarak açıklanamamıştır. Umum itibari ile toplulukta kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin yüzde 30’unda varikosel olduğu teşhis edilir. Varikosel ekseriyetle testislerin sol tarafında görülmektedir. Nadir durumda da hem sağ hem de sol testiste varikosel olabilir.

Varikosel için Risk Faktörleri Nelerdir?

Varikosel risk faktörleri umumiyetle genetik olarak belirlenmektedir. Risk faktörlerini arttıran ögeler:

  • Kilolu olmak,
  • Karın içi basıncının artmasına sebep olacak kadar ağır spor ve egzersiz yapan insanlar,
  • Kronik astı ve kronik öksürük varikosele yol açabilir.

Bu sebeplerin yanı sıra ayakta kalınması gereken mesleklerde varikosel görülmesi daha yaygındır. Varisi olan erkeklerin büyük bir kısmında varikosel sorunu da laf hususudur. Ailesinde genetik olarak varikosel olan şahıslar için varikosel riski epeyce yüksektir. Varikosel kısırlık sebebi olsa da tedavisi yapılabilir. Varikosel için en tesirli tedavi prosedürü ameliyattır.

KAYNAK