Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Yel Girmesi Nasıl Makbul? Doğal Formüller

Yel girmesi tedavisi için öncelikle dahiliye tabibine gidilmesi gerekir. Yel girmesi durumunun meydana geliş nedenleri arasında en değerlisi kas ve eklemlerin soğuk algınlığına maruz kalmasıdır. Kulunç ağrısı olarak da bilinen yel girmesi sonucu meydana gelen ağrılar;

  • Kola, sırta ve omuz nahiyesine,
  • Ayağa, boyun ve göğüs nahiyesine girerek şahısların şiddetli ağrılar çekilmesine neden olmaktadır.

Göğse yel girmesi belirtileri şiddetli hissedilen ağrılar, iç üşümesi ve titremeler biçiminde olabilir. Göğüs kısmına iğne batıyor hissine sebebiyet veren yel girmesi ağrılarının giderilmesi için göğüs kesiminin sıcak tutulması gerekir. Göğüs yerine giren ağrıları hafife almamak gerekir. Daima olarak devam eden göğüs ağrılarını yel girmesi halinde değerlendirmeden öncelikle ihmal edilmemeli ve tabip denetimine gidilmelidir.

Ayağa yel girmesi nedenleri arasında en değerlileri hareketsizlik ve kaslarda meydana gelen zayıflama durumlarıdır. Ayrıyeten ruhsal etkenler ve soğuk algınlıkları bu sorunun yaşanmasına sebep olabilir.

Yel Girmesine Karşı Önerilen Bitkisel Tahliller

Yel girmesine bitkisel tahlil için gerekli olan ve olumlu tesirini gösteren doğal bitkiler şunlardır;

  • Karabaş otu 1 bardak suyun içerisine bir tutam ek edilerek 10 dakika kaynatılmalı ve günde 4 defa tüketilmelidir.
  • Kimyon 1 bardak suyun içerisine bir tutam ek edilerek 10 dakika kaynatılmalı ve günde 3 defa tüketilmelidir.
  • Keten tohumunu ağrıyan kesime sürerek üzerini sarmak gerekir.
  • Kırlangıç otu 1 bardak suya bir tutam ek edilerek kaynatılır ve yemeklerden evvel tüketilmesi önerilir.
  • Bayır turpu dilimlenerek yel giren ortama havlu ile sarılmalıdır. 20 dakika vade bekletilerek yararını görmek mümkün olacaktır.

Kaburgaya Giren Yel Nedenleri

Kaburgaya yel girmesi umumiyetle kişilerin kış aylarında karşılaştıkları sıhhat sıkıntıları arasında bulunur. Araçlarının sol camını açık bırakan insanlar kasların soğuk nedeni ile zarar görmesine sebep olarak sol kaburgalarında ağrı yaşarlar. Kaburgaya giren yellerin bir nedeni sistemsiz yapılan çok egzersizler olmaktadır. Nispeten hassas yerlerden birisi olan kaburgaların çok küçük hadiselerden bile etkilenmesi sonucunda ağrılar meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır.

KAYNAK