Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Yeni doğan bebek nasıl yıkanır?

Yeni doğan bebekler birinci 24 saat içerisinde yıkanmamalıdır. Zira ciltlerinde bulunan verniksli ve yağlı doku antikor vazifesi görür. Şayet yıkanırlarsa bu doku tesirini kaybeder. Daha sonraki günler içinse bebeğin her gün yıkanması valideyle olan güdüsel bağları için yeterli olacaktır.

 
Bebekler ne hengam yıkanmalıdır?
Bebekler bir günün son beslenme saatinden 20 dakika kadar evvel yıkanmalıdır. Rahat bir uyku uyumaları için banyo yaptıktan sonra vücutlarına doğal yağlarla masaj yapılmalıdır. Yıkanması ve masajı bittikten sonra ise beslenmelidir. Şayet bebeğinizi yedirdikten sonra yıkayacaksanız kesinlikle 30 dakika beklemeniz gerekir. Yeni doğan bebeğin her hangi bir sıhhat sorunu yoksa her gün bu rutin tekrarlanmalıdır.
 

 Yeni doğan bebeği yıkamak için hangi gereçlere gereksinimimiz var?

  • Yeni doğan bebek banyosu için en kıymetli materyal küvettir. Küvet hijyenik olmasına ihtimam gösterilmelidir.
  • Şampuan
  • Banyo sonrası nemlendirici losyon
  • Hassas cildi tahriş etmeyecek formda cildi sabunlayabilmek için tülbent ya da çok ince bir sünger 
  • Kurulama havlusu

 
Bebeği düzgün denetim edebilmek için tüm gereçler evvelden hazırlanmalı ve bir arada bulundurulmalıdır. Bebeğin banyo sonrası kıyafetlerini de hazırlamak gerekir. Havlu, zıbın, tulum hazır olmalıdır.

Bebeğinizi havluyla kuruladıktan sonra göbek bağının pansumanını yapabilirsiniz.

Göbek bağı düşmemiş bebekleri yıkarken yapılması gerekenler:
Bebekler birinci temizlendiği vakit göbek bağları düşmemiş olabilir. O devir çok dikkat edilmelidir. Zira orası açık bir ortamdır ve mikrop kapabilir. Yıkarken göbek kısımları suyun içinde kalmamalıdır. Bu nedenle bebek küvetlerinin üzerine bağlanabilen bir filenin içerisinde yıkanması daha hakikat olur.

Yıkanan bebek nasıl tutulmalı?

– Yeni doğan bebekler, başlarını ve boyunlarını çok rahat hareket ettiremez. Bu nedenle bebeği tutuş durumu çok değerlidir. Öncelikle ense kısmına kendi bileğinizi hafifçe yerleştirmeniz gerekir. 

– Koltuk altından, zarar vermeden sıkıca kavramalısınız. Bu konum ile evladın tüm davranışları denetim altında olacaktır. Rahat davranabilirsiniz.
 
-Kolunuzu 90 kademe ile tutarsanız bebeğinize zarar vermeden çevirebilirsiniz. 
 
– İki elle kolay kolay tuttuğunuz bebek kendisini inançta hisseder. Durulama esnasında ise başını kolunuza destek yaparak bebeği kolaylıkla durulayabiliriz.
 
Bebeklerin cildi neyle temizlenmeli?
Bebeklerin cildi yetişkin ciltlerinden farklı özellikler gösterir. Kullanacağınız eser bebeğinizin hassas cildine koordinasyonlu olmalı ve sabun içermemelidir.
 
Bebek cildinin doğal esirgeyici fonksiyonunu destekleyen pH 5.5 kıymetindeki bebek şampuanları cildin doğal asit istikrarını korurken, zararlı unsurların nüfuz etmesini handikaplar.

KAYNAK