Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Yenidoğan bebekler nerede uyumalı?

Bebeğin anne-babasının odasından akıllıca hengamda ayrılması, sağlıklı bir uykuya sahip olması için kıymetli faktörler arasında mahal alıyor. Bilirkişi Dr. Şükrü Yener, hastaneden konuta geldikten sonraki süreç hakkında şu tavsiyelerde bulundu:

 
– Ana koynunda değil beşikte uyumalı
Bebek hastaneden meskene geçtikten sonra validesinin baş ucunda da olsa kendi beşiğinde uyumalıdır. Yenidoğan bir bebek asla validesinin koynunda uyumamalıdır. Bebek beşiğinde sırt üstü, sere serpe yatmalıdır.
 
Bebekler zati sırt üstü yatar fakat başları sağa ya da sola dönük olur. Bunu kendileri otomatikman yapar. Siz bebeğin konumunu düzeltmemeli, müdahale etmemelisiniz.

 
Ten kokunuzun sindiği çarşafı yatağına koyun
Sizin yatmış olduğunuz, ten kokunuzun sindiği çarşafı bebeğinizin yatağına serin ve 1-2 gün bebeğinizi bu çarşaf içinde kendi beşiğinde yahut yatağında uyutun. Göreceksiniz ki, yatağa alışacak ve sizin yanınızda yatma alışkanlığını terk edecektir.
 

Odayı 6 ay sonra ayırabilirsiniz
Birinci 6 ay saf ana sütü alması gereken bebeğin anasına yakın bir alanda uyuması gerekmektedir. 6 ay bitip ek besin yemeye başladığı hengam kendi odasına geçme devri gelmiş demektir. Bu aşamada ise sizin onun odasına konuk olmanız gerekmektedir. Yani sizi görebileceği bir kanepede siz de onunla birlikte yatmalı ve o gözlerini kapatıp uykuya dalıncaya kadar odada kalmalısınız ki bir güvensizlik oluşmasın. Bir müddet sonra o da kendi odasına alışacak ve bu formda sistemi oturtmuş olacaksınız.
 

 

loş ışık, sessiz ortam ve sakin müzik…
Uyku vakti bebek için sıcak, huzurlu ve konforlu bir süreç olmalıdır. Sessiz ve çokça aydınlık olmayan, güvenliğinin sağlandığı, güneş gören, nemsiz, hava akımı olmayan ve her gün havalandırılabilen bir oda tercih edilmelidir. Oda ısısının 21-25 aşama arasında olması kafidir. Bebeğiniz uykuya dalmadan evvel sessiz bir periyot geçirmesini sağlanması, ışıkları azaltma, sakin bir müzik dinletme üzere bir rutin geliştirmeye çalışılması ve bunların sistemli yapılması bebeğinize uyku saatinin geldiğini hissettirecektir. Bahtiyar bir bebek daha ne velev ki?
 

Uykuya dalmadan emziğini çıkarın
Bebeğinizi yatağa emzik ile yatırmayın. Emzik bebeklerin emme refleksini tatmin etmek içindir, uykuya dalması için değil.
 

KAYNAK