Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

YGS’ye girecekler için 10 tüyo

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 23 Mart 2014 Pazar günü yapılacak. Adaylar çok heyecanlı…

Kapadokya Meslek Yüksekokulu Rehberlik ve Psikolojik Danışma Birimi Başkanı ve Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi S.Taylan Kapucu, YGS öncesi ve YGS anına ilişkin 10 kritik uyarıda bulunuyor:

1. Çalışmalarınızı sınavdan günler önce bırakıp sınavın psikolojik ağırlığını daha da artırmayın. Son güne kadar rutin çalışmalarınızı devam ettirin.

2. Bugüne kadar izlediğiniz sınav anına ait stratejilerinizi, örneğin hangi test türünden başlayacağınızı, optik formu işaretleme yöntemlerinizi, kullandığınız kalem ve silgi çeşitlerinizi vb. değiştirmeyin.

3. Sınavdan bir gün önce çok geç kalkmamaya özen gösterin ve bu hafta boyunca uyku düzeninizi değiştirmeyin.


4. Sınavdan önce ruh ve beden sağlığınıza dikkat edin, sınavdan önceki günlerde bedeninizi aşırı yoracak aktivitelerden kaçının.

5. Beslenme düzeninizi ve alışkanlıklarınızı değiştirmeyin; sınavdan bir gün önce ya da sınav günü daha önce hiç denemediğiniz gıdaları tatmamaya ve aşırılıklardan uzak durmaya gayret edin.

6. Sınava gireceğiniz okul binasını ve sıranızı sınavdan önce mutlaka görün, uygunsuz bir koşul varsa değişiklik talep edin; hatta müsaade alabilirseniz, çözeceğiniz son deneme sınavını, sınava gireceğiniz yerde uygulayın.

7. Sınav anında yanınızda bulunduracağınız yedek kalem, silgi, kimlik ve sınav evraklarınızı, özellikle su şişenizi, dökülme ihtimalini düşünerek, sıranızın üstünde değil oturduğunuz yerde muhafaza edin.

8. Sınav anında çeldiricileri kuvvetli zor soruları çözmek için dakikalarınızı harcamayın. ÖSYM’nin ölçme değerlendirme sistemine göre her test türünde %20 “çok zor”, %20 “çok kolay” ve %60 “normal” denebilecek sorular bulunur. Önce “normal” ve “çok kolay” diye nitelendirilen %80 oranındaki soruları doğru yanıtlamaya gayret edin.

9. Her soruyu bağımsız bir soru olarak değerlendirin, bir sorunun çözümüyle uğraşırken, önceki sorulara verdiğiniz cevapları aklınıza getirerek düşüncelerinizin yönlendirilmesine müsaade etmeyin.

10. Sınav anında sınav sonrasını düşünmemeye gayret edin. Sınavda alacağınız puanınızı, sıralamanızı ve ailenize ya da arkadaşlarınıza diyeceklerinizi düşünmeden size tanınan süreyi sonuna kadar işlevsel kullanın.

KAYNAK