Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Yumurtlama (ovülasyon) testi nasıl yapılır?

Gebe kalma bahtınızı artırmak için akıllıca günlerde cinsî bağa girmeniz gerekir. Hakikat günler, yumurtlamanın olduğu günlerdir. Evet ancak yumurtlama gününüzü nasıl bileceksiniz? Bunun en kolay yolu, yumurtlama testi yapmak.

Yumurtlama testi ne vakit, nasıl yapılır? Yumurtlama testi sonucu nasıl anlaşılır? Yumurtlama testiyle ilgili her hatunun bilmesi gerekenleri Omega-Pharma'dan aldığımız haberlerle derledik, Pudra.com'da paylaşıyoruz.
 

Yumurtlama (ovülasyon) testi nasıl çalışır?

Yumurtlama testi, Luteinizan Hormon (LH) seviyesinin yükselmesini tespit eder. LH-piki olarak da isimlendirilen bu ani, dramatik ve süratli LH yükselmesinin akabinde 24-36 saate kadar ovülasyon gerçekleşir. LH-pikini (ovülasyondan evvelki gün ve ovülasyon günü) takip eden birinci 24-36 saat içinde cinsî bağlantıya girildiğinde gebe kalma mümkünlüğü en yüksek seviyededir.

 

Yumurtlama (ovülasyon) testi ne devir yapılır?

Öncelikle adet döngünüzün mühletini belirlemeniz değerli. Bu mühlet, adet kanamanızın birinci gününden bir sonraki adet kanamanızın başlamasına kadar geçen gün sayısıdır. Şayet adet döngünüzün mühleti düzensizse son 3 ay içindeki en kısa adet döngünüzü seçin. Mesela, adetiniz 25 günde bir oluyorsa, son adet kanamanızın başlamasından itibaren sayın ve 9. günde yumurtlama testi yapmaya başlayın. Ya da adet döngünüz 28 günde bir ise yumurtlama testine başlama günü, 12. gün olacaktır. Test sonucunda olumlusu, yani yumurtlama işaretini görene kadar her gün yeni bir test pratiğiniz gerekir.
 

Yumurtlama (ovülasyon) testi nasıl yapılır?

Bu test, konut tipi gebelik testlerine misal. Bir kaptaki idrarınızdan test çubuğuna idrar pipeti ile beş damla kadar koyun. Sonucu okumadan evvel 5 dakika bekleyin. Test çizgisi denetim çizgisiyle eşit yahut ondan daha ağır belirginlikteyse gebe kalmaya en elverişli hengam demektir. Test çizgisi görünmezse yahut denetim çizgisinden daha az belirginlikteyse şimdi gebe kalmaya en elverişli devirde değilsiniz demektir.
 

Test sonucu 5 dakikadan sonra kıymetlendirilebilir mi?

Test sonucu 5 dakika içinde değerlendirilmelidir. Müspet sonuç birkaç gün boyunca tıpkı kalsa da negatif sonuç kusurlu bir olumlu sonuca dönüşebilir. Bu da yanlış bir değerlendirmeye yol açacaktır. Sonucu 5 dakikalık test vadesinde okumak ve sonra karışıklığı önlemek için testi atmak en uygunudur.
 

Yumurtlama (ovülasyon) testi esirgeyici hedefli kullanılabilir mi?

Bu test hamileliği önlemek ya da önlemeye yardımcı olmak üzere tasarlanmadığından bu emelle kullanılamaz. Spermin ömrü 72 saattir, münasebetiyle Lh-pikinizi tespit etmeden evvel cinsî ilgiye girdiğinizde de gebe kalma ihtimaliniz olur.
 


Müspet sonuç elde ettikten sonra cinsî alakaya girmek için en gerçek vakit nedir?

Test sonucu size ovülasyonun gerçekleştiğini gösterir göstermez bağa girmeniz gerekir. LH-pikini (ovülasyondan evvelki gün ve ovülasyon günü) takip eden birinci 24-36 saat içinde cinsî ilgiye girildiğinde gebe kalma mümkünlüğü en yüksek seviyededir.
 

Rastgele bir ilaç test sonucunu tesirler mi?

Birtakım hormon ilaçları test sonucunu etkileyebilir. Şayet bu türlü bir ilaç kullanıyorsanız test sonucunu onaylamak için hekiminize danışmalısınız. Gayri fertilite ilaçları, antibiyotikler, ağrı kesiciler yahut gebeliği önleyici haplar sonucu etkilemez. Şayet kısırlık sorunları ile ilgili tıbbi bir teşhis konulduysa yumurtlama testini kullanmadan evvel hekiminize danışın. hCG iğneleri olduktan sonra, yakın vakitte gebe kaldıysanız yahut menopoza girdiyseniz testi kullanmayın.


Yumurtlama (ovülasyon) testini bir aydan ziyade müddettir kullanıyorum lakin hala gebe değilim. Ne yapmalıyım?

Gebe kalmaya en elverişli gününüzde cinsî alakaya girseniz bile gebe kalmak birkaç ay alabilir. Birkaç aydan sonra şayet hala gebe kalmadıysanız hekiminize danışın.

KAYNAK