Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bebeklerde Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerin bakım ve ariliği ihmal edilmemeli, tertipli ve steril formda yapılmalıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bebeklerde soğuk algınlığı yahut grip oluşmuş ise kesinlikle hekim muayenesi gereklidir. Enfeksiyon riskinin önlenmesi ya da var ise tedavisi mutlak gereklidir.

Bebeklerde Grip

Akut teneffüs rahatsızlığı olarak bilinen grip, umumiyetle bahar ve kış aylarında hem yetişkinlerde hem de bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Grip, A, B ve c virüslerinden ötürü yaşanan bir hastalıktır.

Bebeklerin bağışıklık sistemi şimdi gelişmediği ve güçlenmediği için gribe karşı hassastırlar. Gribal virüslerin yayılması ise yeniden bağışıklık sistemiyle alakalıdır. Bebeklerde görülen grip ekseriyetle B virüs çeşididir.

Hem teneffüs yollarını hem de mide ve bağırsak sistemini tesirler. Çoklukla öksürme, hapşurma, konuşma ya da bebekleri öpme ile bulaşır. Havada bulunan en minik damlalar ile kolay halde bulaşan virüs çeşididir.

Bebek ve çocuklarda grip ortalama olarak 1 hafta, yetişkinlerdeyse 5 gün sürer. Bebeklerde belirtileri; öksürük, aksırık, ses kısıklığı olarak gözlemlenir. Grip illetinde bunlara ek olarak yorgunluk ve halsizlik, baş ağrıları, boyun ve bacak ağrıları görülür.

Bebeklerde Grip Tedavisi

Münhasıran yenidoğan ve emen bebeklerde en düzgün tedavi, ana sütüdür. Antikorlara sahip ana sütü, bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve illete neden olan virüslerin yok edilmesinde tesirlidir. 4 ayda itibaren ek besin alan bebeklere bitki çayları verilebilir.


KAYNAK