Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Doğum sonrası depresyondan şarkı söyleyerek kurtulun

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre her 8 anneden biri doğum sonrası depresyon ile mücadele ediyor. Annenin doğum sonrasında yaşadığı bu sancılı süreç sadece anneyi değil, annenin bebeği ile kurduğu ilişkiyi olumsuz etkiliyor. Ancak İngiltere'de 134 kadın üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre annelerin doğum sonrasında bebekleri ile şarkı söyledikleri grup etkinliklerinin yeni annelerin semptomlarında, diğerlerine oranla daha hızlı iyileşmeye yardımcı olduğu görülmüş. 

İngiliz Psikiyatri Dergisi'nde yayımlanan araştırma için katılımcı anneler üç gruba ayrılmış. 
– Topluca şarkı söyleyen grup
– Yaratıcı oyun çalışmalarına katılan grup
– Aile desteği, antidepresan ya da farkındalık terapileri gibi yardımlardan faydalanan grup

İlk grupta yer alan ve doğum sonrası depresyonla mücadele eden anneler farklı ninni ve şarkıları öğrenerek bebekleriyle beraber söylemiş ve yaratıcı grup çalışmalarında diğer katılımcılarla birlikte annelik üzerine şarkılar bestelemişler.

  • Araştırmanın devamında görülmüş ki bu gruptaki yeni anneler, oyun grubundakilere ve rutin tedavilerden faydalanan annelere oranla çok daha hızlı iyileşme gerçekleşmiş.
  • Her üç  grupta da 10 haftadan sonra olumlu anlamda ilerleme görülürken, şarkı söyleyen yeni annelerin depresyon semptomlarının ilk 6 haftada ortalama yüzde 35 azaldığı gözlemlenmiş. 

Bu anlamda yeni doğum yapmış annelerin hayatlarının en hassas döneminde bebekleriyle beraber şarkı söylemek gibi kolayca erişebilecekleri yöntemler tedavilerin hızlanmasına yardımcı oluyor. 

Kaynak:

KAYNAK