Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Doğumun başladığını nasıl anlarız?

Doğumun başladığı her hamile kadın tarafından, doğum sancıları ile anlaşılabilir. Ancak yine de uzman görüşleri ile doğumun nasıl başladığını daha detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, detaylı yazımıza bakabilirsiniz.

Doğum sancıları doğumun başladığına işarettir. Doğumun başladığının kesinleştiren ise sancıların sıklığı ve süresi olur. Kadınlar içgüdüsel olarak doğumu başlatan sancıları hissederler ancak daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse,

  • 10 dakikada bir
  • 1 buçuk saniye süren 3 kasılma

hastaneye başvurmayı gerektirir demektir.

Doğum öncesinde suyun gelmesi, vajinal akıntının artması da doğuma yaklaştığınızı gösterir.

doğum öncesinde, doğuma yakın olmak kaydı ile hafif kanamalar normal görülmektedir; risk taşımazlar. Ancak doğuma yakın zamanda kanamalar çok fazla hale gelmişse, mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir. 

Doğumun başlamasına yakın bebek hareketlerinde azalma görülebilir. Bebek hareketlerindeki azalma da hastanaye başvurmayı gerektirir. Çünkü doğumun başlayıp başlamadığı ancak hastanede yapılacak pelvik muayene ile belli olur. Rahmin doğuma uygun olacak şekilde belli bir açıklığa kavuşmuş olup olmadığını ancak kadın doğum uzmanınız pelvik muayene sonucu görebilir. 

Doğum vaktiniz yaklaşmışsa, suyunuz gelmişse ancak doğum sancıları henüz hafifse doğumun başında olduğunuz için ilk anda hastaneye yatırılmayabilirsiniz. Bu süreçte Non Stres Test (NST) adı verilen test ile anne takip edilir. NST'de annenin karnına bağlanan iki prob sayesinde hem bebeğin kalp atışları hem de rahim kasılmaları takip edilir. NST, “kardiyotokografi” adı verilen bir alet ile hastane veya muayene ortamında gerçekleştirilir. Doğum süreci başlamış ancak henüz hastaneye yatış kararı verilmemişse, düzenli NST testi ile süreç takip edilir. 

Doğumun başladığı anlaşıldığında yakınları ne yapmalı?

Doğum, suyun gelmesi veya kasılmaların sıklaşması ile kendini belli eder. Bu gibi durumlarda panik yapılmaması gerekir çünkü doğum aslen acil bir durum değildir.

Doğumun öncesinde gerekli hazırlığın yapılması önemlidir. Bu hazırlıkların içerisinde en önemlisi doğum çantasının hazırlanmasıdır. Bu çantayı hazırlarken erkeklerin de dikkat etmesi gereken birtakım durumlar vardır. Fotoğraf makinesinin pillerinin kontrol edilmesi, haber verilecek kişilerin adresleri ya da telefon numaraları gibi işin arka planındaki hazırlıklar erkek tarafından yapılmalıdır. 

KAYNAK