Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Hamile kalma yöntemleri

Çocuk sahibi olmak istiyor ancak hamile kalmakta zorlanıyorsanız, sizler için kapsamlı bir hamile kalma yöntemleri rehberi hazırladık. Buna göre düzensiz âdet gören kadınların yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabileceğinden, hamile kalmak için hem anne hem de baba adayına düşen görevlere kadar her konu hakkında uzman görüşleri ile bilgi verdik. Hadi başlayalım!

Uzmanların açıklamalarına göre kadınların doğurganlığının en yüksek olduğu yaşlar, 20-30 yaş arası. Bu yaş aralığında hamile kalmak isteyenler diğer yaşlara göre daha rahat gebe kalabiliyor. 30 – 34 yaş arasında ise her 7 kadından 1'inin gebe kalamama sorunu ile karşılaşması ise doğal görülüyor. 35 yaş sonrası hamile kalma oranı ise yumurta olgunlaşma sürecinin bozulması nedeniyle azalıyor. 35 – 40 arasında bu oran 5 kadından 1'e düşüyor. Burada ilişkinin düzenli olması da yeterli gelmiyor. 40 yaşından sonra ise oranlar belirgin ölçüde azalıyor. Bu anlamda hamile kalma kararınızın ardından, gebeliğin oluşması ile ilgili yaş faktörünüzü dikkate almanız gerekiyor. 

Hangi durumda kadın doğum uzmanlarına başvurmak gerekir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tülin Kocatepe'nin açıklamalarına göre, kadının yumurtlamasında bir sorun yoksa, tüm koşullar uygunsa, çift 12 ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye rağmen kadın hamile kalamıyorsa, bu durumda doktor takibine ve hamile kalmayı kolaylaştırıcı ilaçlara ihtiyaç vardır. Bu ilaçlar ovülasyon indiksiyon adı ile anılır. Yumurtlamayı uyandırmayı amaçlar. Sadece doktor kontrolünde verilmelidir.

Çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisi gibi yöntemlere başvurmadan önce düzenli ve zamanında cinsel ilişki ile birlikte 12 ayı geçirmeniz doğru olacaktır. Sanılanın aksine, sağlıklı bir çift için döllenebilirlik oranı bir ayda sadece yüzde 25'tir. Yani her cinsel birleşme sonucunda hamile kalmak mümkün değil. Bu nedenle sağlıklı bir çiftte kadın 8-9 ay içerisinde yüzde 85 oranında hamile kalabilir. 

Toplum, aile baskısı gibi nedenlerle sağlıklı çiftler de korunmadan ilişkiye girdikleri 3. ayda, “neden gebelik gerçekleşmiyor?” şikayeti ile doktora başvurabiliyor. Hatta tüp bebek merkezlerine gidebiliyor. Bu durumlarda kadın ve doğum uzmanlarının altını çizdiği en önemli konu 1 yıllık süreç. Çift, sağlıklıysa, kadında yumurtlama, erkekte sprem kalitesi ve sayısı ile ilgili herhangi bir sorun yoksa; çift düzenli, olması gerektiği gibi ve olması gereken sıklıkta ilişkiye giriyorsa ve buna rağmen 1 yılın sonunda kadın halen hamile kalamıyorsa, o zaman tüp bebek yöntemlerine başvurulabilir. 

Bu haberler ilginizi çekebilir:

Hamile kalmayı zorlaştıran hastalıklar var mıdır?

Her 100 kadının 3'ünde görülen polikistik over sendromu, yumurtlayamama problemine neden olur. Polikistik over sendromlu kadınlar bu nedenle hamile kalma zorluğu yaşar. Tiroit fonksiyon bozuklukları, hormonal düzensizlikler ve çikolata kistleri de gebe kalmayı olumsuz etkiler. Kronik böbrek hastaları, kalp damar sistemi rahatsızlıkları da hamile kalmayı zorlaştırır. 

Erkek sperm kalitesinin de hamile kalmaya etkisi var…

Hamile kalmanın en kolay olduğu günler

Kadının yumurtlama dönemine en yakın 3-4 günlük dönem, verimliliğin en yüksek olduğu aralıktır. Âdet döngüsü 28 günde bir olan kadında yumurtlama âdetin 14. gününde gerçekleşir. Bu anlamda âdetin başladığı günden sonraki 10-14 gün arası gebelik şansının en yüksek olduğu dönemdir. Bu süreç âdet döngüsünün uzunluğuna göre, kadından kadına değişebilir. Buna göre çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz günden itibaren âdet döngünüzü çok iyi takip etmeniz, âdet döngünüzün kaç gün olduğunu öğrenmeniz çok önemlidir. Bunun için Papeapp gibi ovülasyon günü hesaplama uygulamalarının takvim uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu tür uygulamalar, son birkaç ayınızı, âdet döngünüzü hesaplamanıza yardımcı olur. En azından doktor kontrolüne gittiğinizde âdet döngünüzü rahatlıkla söyleme şansınız olur. Papeapp gibi uygulamalar her ne kadar PMS dönemi, ovülasyon dönemi gibi günleri size gösterse de, yine de bir doktor kontrolü ile bu günlerin sağlamasını yapmanız doğru olacaktır. 

Hamile kalmak için doğru zamanda ilişkiye girin

Yumurtlamanın ardından yumurtanın döllenebilme süresi 24-48 saat, spermin dölleyebilme süresi ise 72 saattir.  Kadınlar âdetten 14 gün önce yumurtlarlar. Gebelik olasılığının en yüksek olduğu ilişki yumurtlamadan önceki birkaç gün içinde gerçekleşendir. Böylece yumurtlama olduğunda spermle karşılaşma olasılığı artar. Yumurtlama döneminde 2 günde bir ilişkiye girilmesi yeterlidir. Olasılığı arttırmak için her gün ilişkiye girmenin çiftlere bir faydası olmaz.

Düzensiz âdet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tülin Gürel Kocatepe'den aldığımız bilgilere göre düzensiz adet görenlerde yumurtlama düzensiz olduğu için âdetler de düzensizdir. Yumurtlamayı daha hassas bir şekilde anlayabilmeleri için eczanelerde satılan eliza yöntemiyle idrarda LH dediğimiz pik'ini ölçen birtakım kitler bulunur. LH dediğimiz pik'i ölçen bu kitleri temin ederek düzenli idrar analiziyle kendi kendilerine evde de yumurtlama günlerini tespit edebilirler. Fakat bu kitlerin de güvenilirliği %100 değildir. Yine de bazal vücut ısısı ölçümüyle birlikte bu kitlerden yararlanılması çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere kolaylık sağlayabilir. 

Bu haber ilginizi çekebilir: Doğal yollardan hamile kalma şansınızı nasıl artırabilirsiniz?

Sigarayı bırakın!

Hangi rahatsızlık için doktora giderseniz gidin, tümünü öncelikle sorduğu bir soru vardır: Sigara ve alkol kullanıyor musunuz? Kendinize öncelikle bu soruyu sorun. Sigara ne yazık ki yumurtalıklardaki hücreleri etkileyerek genetik anomalilere daha yatkın olmasına yol açıyor. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse, yumurta hücrelerini bozuyor. Sigara ve alkol kullanımı doğal yollardan gebe kalmayı zorlaştırırken, düşükleri de hızlandırıyor. Bu nedenle sigara içiyorsanız hamile kalmaya karar verdikten sonra sigarayı hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. 

Sağlıklı beslenin

İdeal kilonuzda değilseniz, öncelikli olarak bir kadın doğum uzmanına başvurarak ideal kilonuza kavuşmanız için uygun bir perhize başlamanız hamile kalma şansınızı artıracaktır. Sağlıklı beslenme, dengeli yağ oranı hamile kalma şansınız artırır. Çünkü beslenme hem sağlığınız hem de doğurganlığınız için önemli bir etken. Beslenme kalitenizi artırmak, varsa vitamin ve mineral eksiklerinizi tamamlamak hamile kalmanız için daha sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlar. 

Sağlık kontrollerinizi yaptırın

Çölyak gibi rahatsızlıklar Türkiye'de her 150-300 kişiden birinde görülüyor. Glutensiz diyet ile tedavisi mümkün olan bu tür rahatsızlıklar hamile kalmayı zorlaştırır. Bu nendenle hamile kalma kararınızın ardından 12 ay geçmesine rağmen, tüm şartlar uygunsa, doğru zamanda düzenli cinsel ilişki gibi aktivitelere rağmen halen hamile kalamadıysanız rutin kontrollerinizi yaptırın ve sizi hamile kalmaktan alıkoyan etkenlerin ortadan kaldırılması için tedavilerinize başlayın. 

Hamile kalması daha zor olan kadınlar kimlerdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tülin Kocatepe'nin açıklamalarına göre aşırı kilo, âdet düzensizliği, aşırı uzun veya ağrılı âdet dönemleri, sivilce sorunları , saç dökülmesi gibi şikayetler kadının hormonal dengesinde bir sorun olduğuna işaret eder.  Diyabet veya hipertansiyon hastaları, kalp damar sistemi sorunları veya lupus adı verile doku hastalıkları da hamile kalmayı zorlaştıran etkenler olarak sıralanır. 

KAYNAK