Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Stresle yapılan seks gebeliği önlüyor

Çocuk sahibi olmaya karar veren pek çok çift çoğu kez farkında olmadan büyük bir stres altına girer. Seks sırasında stres makul düzeydeyse performansı artırır ve amaca odaklanmanızı sağlar. Ancak aşırı düzeyde ve uzun süre devam eden stres, seks yaşantınızı etkileyebilir. Stres seviyesi arttıkça doğal yollardan gebelik olasılığı azalır.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, stresin üreme yeteneğimizi etkilediğini gösteren altı işaret hakkında önemli bilgiler verdi.

1. Çocuk yapamama korkusu

Çocuk yapma konusu gitgide sizde takıntı haline gelmeye başlar. Genellikle doğru tanı konmamasının, yetersiz bilginin ve kötü iletişimin bir sonucudur. Bu da çiftlerin kendi kendilerine araştırma yapmasına ve bunalmasına neden olur. Konuya hakim olmadan okunan çelişkili bilgiler sadece stresi artırır. Yanıtı ararken kolayca takıntılı hale gelirsiniz.

2. Seks yaşantınız eskisi gibi değil mi?

Stres seks hayatınızı ve cinsel isteğinizi etkiler. Bebek yapmak için seks yapmak doğallığınızı bozar ve keyif almanızı engeller. Zamanı ayarlama zorunluluğu, çifti baskı altında hissettirir.

3. Duygusal dalgalanmalardan şikayetçi misiniz?

Depresyon ve karakter değişiklikleri sık görülebilir. Birçok çift için yolunda giden ilişki ve sorunsuz bir hayat biter tek amaç çocuk sahibi olmak haline dönüşür.

4. Ailenizden, arkadaşlarınızdan uzaklaştınız mı?

Eğer çocuk sahibi olmak için uğraşırken kendinizi değersiz ve yetersiz hissediyor, duygusal dalgalanmalar yaşıyorsanız kolayca çevrenizden uzaklaşabilirsiniz. Kimden destek alacağınızı ve kime güveneceğini bilmek zor olabilir. Bu ruh haliyle pek çok çift aile ve arkadaşlarını duyarsız bulur ve destek olmamakla suçlar. Bu da sosyal ortamlardan ve çevrelerinden daha da uzaklaşmalarına neden olur.

5. Âdet düzensizlikleri mi başladı?

Stres âdet döngüsünü bozar. Pek çok kadın çocuk sahibi olma kararından sonra âdet düzeninin bozulduğunu ifade eder. Hatta âdet tümüyle kesilebilir.

6. Kıskanç ve mutsuz biri mi oldunuz?

Çocuk sahibi olmaya çalışan pekçok kadın hayattan artık zevk almadıklarını ifade etmiştir. Kolayca gebe kalan başka kadınları kıskanmak sonrasında utanma ve suçluluk duygusunu getirir. Tabii ki böyle haberlerin mutluluğuna ortak olabilmek zordur hele duyarsızca ilan edilirse…

Çözüm: Nasıl üstesinden gelebilirsiniz?

  • Gerçekçi olun.
  • Gebeliği hayatınızın odağı haline getirmeyin, başka konulara konsantre olun.
  • Destek almaktan kaçmayın.
  • Keyif almak için seks yapın.
  • Kendi doğrularınızı bulun
  • Asla kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın.

KAYNAK