Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Corona virüs ile artan kaygı sorunları nasıl aşılır?

Tasanın 3 temel nedeni mevcut. Bunlar “eksik ve yanlış bilgilendirilme”, “belirsizlik hissi” ve “kontrol edememe duygusu”. Tüm yerküreyi tesiri altına alan corona virüs, tüm bu telaş nedenlerini barındırması nedeniyle şahıslardaki dert meselelerinin artmasına yol açıyor. İşte bu nedenle Psikiyatrist ve Psikoterapist Dr. Ayça Can Uz, Pudra.com okuyucuları için corona virüs ile artan telaş sıkıntılarına karşı ne yapılabileceğini ve bu periyotta nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdı.

 Telaşın 3 temel nedeni bulunuyor. Bunlar eksik yahut yanlış malumat, belirsizlik ve denetim edememe. Üst teneffüs yollarını etkileyen tüm hastalıklarda aslında belirtilerin olmadığı fakat gayrı kişilere bulaşın olabildiği bir kuluçka peryodu vardır. Bu da denetim edemediğimiz bir boşluk yaratır.

Covid-19 sair virüslerden farklı olarak 1-2 gün değil de 14 güne kadar kuluçkada kalabiliyor. Hasebiyle bireyler hasta olduklarını bilmediklerinden daha uzun vadede daha çok şahsa bulaştırabilirler. Bu da denetimin elimizde olmadığı hissini daha da arttırıyor. Başkaca yeni bir virüs olması nedeniyle haberimiz de kısıtlı, mortalite morbidite nispetleri değişmesi de meçhullüğü arttırıyor. Yani Corona korkusu oluşması için 3 kaide da sağlanmış durumda.

Kişiler kendilerinin ve sevdiklerinin sıhhatleri ve güvenlikleri ile korkulu, mevsimsel grip ile Covid-19'u ayırd etmek ile ilgili çaresiz hissediyor, olası bir izolasyon ve karantina ihtimalinden, halkın panik ve galeyanı ile stok yüklenmesinden korkuyor, mevcut tedavilerin etkinliğinile ilgili telaş duyuyorlar ve hakikat haber, vakaların varlığı yokluğu, faal tedbirlerin alınması ile ilgili hükümet ve medyaya güvenmekte zorluk çekiyorlar.

Daha evvelki salgın marazlar da dahil olmak üzere görülen doğal afetlerde de tespit edildiği üzere, toplulukta depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, uyku bozuklukları, histeri, panik bozukluk, gerilim, xenofobi (yabancı bireylerden korkma), obsesif kompulsif bozukluk ve velev psikoz üzere bir çok marazın sıklığında artış yahut alevlenme görülmektedir.

Virüsle ilgili telaş yaşadığını düşünenler nelere dikkat etmeli?

– Doğru ve muteber kaynaklardan haber almaya devam ederken, haddinden fazla abartılı haberlerden kaçının. bu mevzulardaki haberleri okumayı sonlandırın.

– Gerilimle baş etmek için kullandığınız yolları; spor, meditasyon ya da hobileri, hayatınıza tekrar sokunn, bunlardan kaçınmayın. Marazı kapmayayım derken gerilimle bağışıklığınızı zayıflatmayın. Bu devirde kendinize uygun gelen şeyleri yapmaya devam etmeniz çok değerli.

– Hayatınızdaki müspet olan, şükrettiğiniz şeylere odaklanın, günlük hayatta mülahazalarda takılmak bölgesine daha ziyade anda kalın. Keyif aldığınız tertipler yapın, sıradan rutinlerinize devam edin.
 
– Korunma tekliflerine uyun. Bilhassa el yıkama üzere temel hijyen kurallarına dikkat etmek, dışarıda yüzümüze dokunmamak, özetle hem hastalık hem hayatımızın gayri denetim edebildiğimiz ortamlarına odaklanmak.

İlgili haberimiz: 

Psikiyatrist ve Psikoterapist Dr. Ayça Can Uz

KAYNAK