Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Corona virüs (Covid-19) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çin’den başlayıp tüm yerküreyi tesiri altına alan corona virüs ile ilgili yapılan çalışmalar, corona virüslerin yüzey tipi ve ortam sıcaklığına nazaran birkaç saat yahut birkaç güne kadar tesirini sürdürdüğünü gösteriyor. Bu cins virüslerin zarf yahut paket üzere nesnelerde uzun vade hayatta kalmadığının tespit edildiğini belirten Bayındır Sıhhat Öbeği Enfeksiyon Illetleri Uzm. Dr. Fatma Parıltı Özdoğan, corona virüs hakkında bilmemiz gerekenleri anlattı.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar, COVID-19'a neden olan virüsün, esas olarak havadan çok temas yoluyla bulaştığını gösteriyor. Bu nedenle global bir salgın haline gelen corona virüse karşı kişilerin birbiri ile temastan kaçınması ve ağır temasta olacağı yanlardan uzak durması gerekiyor.

Yerkürenin gündemine oturan 2020’nin en çok konuşulan marazı corona virüsler, hayvanlarda yahut kişilerde illete neden olabilecek büyük bir virüs ailesi olarak yerküre gündeminde büyük yankı uyandırıyor. Corona virüsün kişilerde, soğuk algınlığından Orta Şark Teneffüs Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Teneffüs Sendromu’na (SARS) kadar şiddetli teneffüs yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. 

Aralık 2019’da, Çin’in Wuhan kentinde başlayan salgın öncesine kadar keşfedilemeyen corona virüs, corona virüs hastalığına (COVID-19 ) neden oluyor. Uzmanlar ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çeken insanların mutlaka tıbbi yardım almaları gerektiği konusunda ihtarlarda bulunuyor.

Marazın, kimseden bireye, COVID-19'lu bir kişi öksürdüğünde yahut nefes verdiğinde ortama yayılan küçük damlacıklardan yahut ağızdan yayılabildiğini belirten Bayındır İçerenköy Hastanesi Enfeksiyon Illetleri Kompetanı Dr. Fatma Parıltı Özdoğan; “Bu damlacıklar kişinin etrafındaki nesnelere ve yüzeylere düşer. Başka kişiler bu nesnelere yahut yüzeylere temas ettikten sonra gözüne, burnuna yahut ağzına dokunduğunda virüse yakalanırlar. Kişiler ayrıyeten, COVID-19'lu damlacıkları öksüren yahut nefes veren bir insandan damlacıklar halinde nefes alırlarsa COVID-19 illetine yakalanabilirler. Bu yüzden hasta olan bir insandan 1 metreden daha uzak uzaklıkta durmak kıymetlidir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, COVID-19'a neden olan virüsün, esas olarak hava vasıtasından çok temas yoluyla bulaştığını göstermektedir” dedi.

COVID-19 marazının belirtileri

COVID-19 kimi hastalarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal olarak da gözlemlenebilirken, marazın en yaygın semptomları ise;

  • Ateş
  • Yorgunluk
  • Kuru öksürüktür.

Illetten Korunma Yolları
Yerküre Sıhhat Örgütü’nün COVID-19'un yayılmasını önlemek için verdiği standart teklifleri arasında;

  • Tertipli ve sahih el yıkamak,
  • Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnu tek tasarrufluk bir mendil ya da dirsek içi ile kapatmak,
  • Ellerin göz, burun ve ağıza temasından kaçınmak bölge alıyor.

Öksürme ve hapşırma üzere teneffüs yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren şahıslar ile yakın temastan kaçınmak gerektiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Fatma Işık Özdoğan; “Ateş, öksürük ve nefes darlığı olan kimseler erken tıbbi yardım almalı ve evvelki seyahat geçmişi sıhhat kompetanıyla paylaşılmalıdır. Lokal sıhhat kurumunun talimatları izlenmelidir. COVID-19'un yaygın olarak yayıldığı kentler yahut mahallî yerlerden haberdar olunmalıdır. Mümkünse bu alanlara seyahat etmekten kaçınılmalıdır ”diye konuştu.

COVID-19’lu hastaların yüzde 80’i kişisel tedaviye muhtaçlık duymuyor

Şu ana kadar görünen vakalarda, COVID-19 görülen kişilerin kimilerinde rastgele bir semptoma rastlanmazken, her 6 insandan yaklaşık 1’inin ağır hastalanarak nefes almakta güçlük çektiğini belirten Uzm. Dr. Fatma Işık Özdoğan; “İnsanların yaklaşık yüzde 80’inin şahsi tedaviye muhtaçlık duymadan illetten güzelleştiği gözlemlenirken, yaşlı beşerler ve yüksek tansiyon, kalp sorunları yahut diyabet üzere dertleri olanların önemli hastalık geçirme mümkünlüğünün daha yüksek olduğu tespit ediliyor. COVID-19 için kuluçka periyodunun kestirimi 1-14 gün arasında, en yaygın olarak 5 gün görüldüğü tespit edildi” dedi.

Maske tek başına virüsten korumuyor
 

2019-nCoV enfeksiyonu için aşı yahut spesifik tedavinin mevcut olmadığını paylaşan Uzm. Dr. Fatma Parıltı Özdoğan antibiyotiklerin illetin önlenmesinde ya da tedavisinde tarafı olmadığını, uygulanan tedavilerin hastanın şikayetlerine yönelik olarak destek tedavisi olduğunu vurguladı.

Tıbbi maske takmanın birtakım teneffüs yolu marazlarının yayılmasını sınırlamaya yardımcı olduğu biliniyor. Bununla birlikte, tek başına maske kullanmak enfeksiyondan korunmayı garantilemiyor. Eksperler el hijyeni başta olmak üzere başka tüm önlemlere dikkatle uyulması ve kuşkulu ya da kesin tanı almış bireyler ile en az 1 metre aralık konulması gerektiğinin altını çizerken, maskelerin sadece teneffüs semptomu (öksürme yahut hapşırma) olan insanların yahut COVID-19 enfeksiyonundan şüphelenilen birine bakım veren insanların takması gerektiğini vurguladı.

Evcil Hayvanlardan Virüs Bulaşmıyor

Uzm. Dr. Fatma Parıltı Özdoğan; “2019-nCoV'nin hayvan kaynağı şimdi tanımlanmadı. Fakat bu, rastgele bir hayvandan yahut evcil hayvanlardan 2019-nCoV bulaşabileceği mealine gelmez. Kediler ve köpekler üzere evcil hayvanların 2019-nCoV ile enfekte olduğuna yahut virüsün bu hayvanlar arasında yayıldığına dair hiçbir kanıt yoktur.”

Virüse Karşı Müdafaada Yapılmaması Gerekenler
Aşağıdaki tedbirler COVID-2019'a karşı tesirli DEĞİLDİR ve zararlı olabilir:
• Sigara içmek
• Birden çokça maske takmak
• Antibiyotik almak
Her durumda, ateş, öksürük ve nefes alma zorluğunuz varsa, daha şiddetli bir enfeksiyon geliştirme riskini azaltmak için erken tıbbi yardım alınmalı ve son seyahat geçmişi, sıhhat kompetanıyla paylaşılmalıdır.

KAYNAK