Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Göz tansiyonu körlüğe götürebilir!

Türk Oftalmoloji Derneği, 8-14 Mart Yerküre Glokom Haftası kapsamında sinsice ilerleyen ve migrenle karıştırıldığında körlüğe varan sonuçlar doğurabilen glokoma karşı toplumsal farkındalığı artırma hedefiyle pek çok aktiflik düzenledi. 

 
Halk arasında 'göz tansiyonu' olarak bilinen glokom marazı, yerkürede körlük nedenleri arasında 2. sırada konum alıyor. Glokom, günümüzde yerküre umumunda 6 milyonu tam kör olan yaklaşık 70 milyon kimseyi etkiliyor. Türk Oftalmoloji Derneği, 8-14 Mart tarihleri arasında düzenlenen Yerküre Glokom Haftası kapsamında Türkiye umumunda çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek glokoma karşı toplumsal farkındalığı artırmayı hedefliyor.
 
Türkiye’de 2,5 milyona yakın glokom hastası olduğu kestirim edilirken sırf her 4 hastadan biri teşhis edilerek tedaviye geçilebiliyor. Geri dönüşümsüz görme kaybına yol açan önemli bir toplumsal sıhhat sorunu olan glokomun en kıymetli özellikleri olarak, hastaların büyük bir kısmında sinsi seyretmesi ve geç tanı konulması yan alıyor.
 

Glokom farkındalığını artırmak için çeşitli etkinlikler planlandı, ünlü isimler glokom farkındalık iletisi verdi

Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi, 8-14 Mart tarihleri arası gerçekleştirilen “Glokom Haftası” kapsamında her yıl olduğu üzere bu yılda çeşitli etkinlikler düzenledi.

 İstanbul’un sembol yapılarından olan Galata Kulesi, glokom illetine dikkat çekmek hedefiyle hafta boyunca glokom haftasının simgesi yeşil renk ile aydınlatıldı ve üzerinde “Göz tansiyonunuzu ölçtürdünüz mü?” bildirisi nokta aldı.

İstanbul’da çeşitli metro duraklarına, otobüslere; Ankara’da Esenboğa Havalimanına glokom farkındalığını arttırıcı haberler bulunan posterler asıldı.

Tekrar aile hekimliklerine, hastanelere glokom haftası afişleri asıldı, glokom birimince hazırlanmış hasta haberlendirme kitapçıkları dağıtıldı.

8 Mart’ta Konya’da Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun desteğiyle bir bisiklet tipi düzenlendi. Türkiye’de toplumsal bilinçlendirmeyi artırmak hedefiyle hazırlanmış, çeşitli tanınmış isimlerin iletilerinin da taraf aldığı görüntü çalışmaları içtimaî medyada yayınlandı. 

Migren sanılan ataklar göz tansiyonu çıkabilir
 
 Dünya Glokom Haftasında konuşan Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi Yöneticisi Prof. Dr. Özcan Ocakoğlu: “Açık açılı glokom olarak bilinen ve en sık rastlanılan glokom tipinde hastalık umumiyetle bir farklı şikâyetten dolayı göz muayenesine gelen hastalarda tesadüfen tespit ediliyor.

Birçok hasta umumiyetle 40 yaşından sonra yakın görme bozukluğundan ötürü göz doktoruna başvurduğunda göz tansiyon hastası olduğunu öğreniyor.

Dar açılı glokom olarak bilinen bir gayrı glokom tipinde ise hastalar glokomun belirtilerini migren ataklarıyla karıştırıyor. Migren sanılan baş ağrıları aslında sinsice ilerleyen ve devirle körlüğe yol açabilen göz tansiyon marazı çıkabilir. Glokomun hangi tipi olursa olsun erken tanı ve tedaviyle hastalık denetim altına alınarak görme yetisinin korunması sağlanabiliyor” dedi.
 
Glokom genetik yatkınlığı olan bireylerde daha sık görülüyor
 
Prof. Dr. Ocakoğlu kelamlarına “Glokomun en sık görülen tipi açık açılı ya da öteki bir deyişle sinsi glokomdur. Bilhassa ana, peder ve kardeş üzere 1. aşamadan yakın akrabaların glokomlu olması marazın aile üyelerinde görülme riskini 3-5 kat artırıyor.

Daha nadir olan dar açılı glokom ise bayanlarda, yüksek hipermetrop kimselerde daha sık görülebiliyor. Glokom genellikle ileri yaş illeti olarak bilinse de gerçekte gençlerde velev yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda dahi ortaya çıkabiliyor. Diyabet, göze ilişkin nedenler yahut gayrı sebeplerden uzun periyodik kortizon tedavisi glokom için sair risk faktörlerini oluşturuyor” dedi.

Dr. Ocakoğlu laflarına “Glokom genelde yüksek göz içi basıncının bir sonucu olarak ortaya çıkmakla birlikte kimi kişisel koşullarda sıradan velev düşük basınçlarda bile glokom oluşabiliyor. Sıradan tansiyonlu glokom olarak isimlendirilen bu tip ekseriyetle damarsal sorunları, düşük kan basıncı, uyku apnesi problemleri olanlarda görülebiliyor” diyerek devam etti.

İlgili haberimiz: 

KAYNAK