Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Grip hurafeleri

Bu metnimizde yanlış bilinen grip hurafelerini paylaşacağız… Çoklukla soğuk algınlığı ile karıştırılan ve birçok insanın hafif ve muvakkat bir hastalık olarak gördüğü için tabibe bile başvurma muhtaçlığı hissetmediği grip, mahsusen çocuklarda, kronik illeti olanlarda ve yaşlılarda kıymetli komplikasyonlara da yol açabiliyor.

Bu nedenle gripten korunmak ya da hastalık geliştiğinde devrinde tabibe başvurmak çok kıymetli. Lakin toplulukta yayılan kulaktan dolma haberler gripten gereğince korunmamızı önlüyor.

Yazı İçeriği

 • Grip hurafeleri
  • Yanlış: Grip olağan bir hastalık.
  • Yanlış: Grip olduğumda antibiyotik yarar sağlar.
  • Yanlış: Ocak ayına kadar aşı olamazsam çok geç kalmış olurum.
  • Yanlış: Grip olduğumda evladımı emziremem.
  • Yanlış: Hasta kimselerden uzak kalmak beni her hengam korur.
  • Yanlış: Her yıl aşı olmam gerekmiyor.
  • Yanlış: Grip ilacı alırsam marazı ayakta geçirebilirim.
  • Yanlış: Maske taktığımda gripten korunurum.
  • Yanlış: Aşı yapılınca asla hastalanmam.
  • Yanlış: Grip aşıları gribe yol açar.

Grip hurafeleri

Acıbadem Taksim Hastanesi Enfeksiyon Illetleri Bilirkişisi Dr. Sezen Özkök grip hakkında hakikat sandığımız yanlışları anlattı, kıymetli tekliflerde bulundu.

 grip hurafeleri

Yanlış: Grip yalın bir hastalık.

Soğuk algınlığı ayakta daha hafif atlatılabilirken, grip daha ağır ve ateşli olarak seyrediyor. Başkaca çocuklarda, yaşlılarda ve akciğer marazı üzere kronik marazı olan hastalarda bronşit, sinüzit, kulak enfeksiyonu ve zatürre üzere komplikasyonlara yol açabiliyor, velev ölümcül olabiliyor.

Yanlış: Grip olduğumda antibiyotik yarar sağlar.

Hem grip hem de soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotik tesirli olmuyor. Lakin sinüzit, zatürree ya da kulak iltihabı üzere komplikasyon gelişmesi halinde antibiyotik tabip denetiminde veriliyor. Gripten güzelleşmenin yolu, bol likit alımı ve dinlenmeden geçiyor. Ayrıyeten hekim denetiminde alınan ateş düşürücü ya da antiviral ilaçlar da kullanılabiliyor.

 grip hurafeleri

Yanlış: Ocak ayına kadar aşı olamazsam çok geç kalmış olurum.

Grip aşısının tesiri 2-3 hafta sonra başlıyor. Bu nedenle aşının eylül ve ekim aylarındaki grip salgınından evvel yapılması öneriliyor. Enfeksiyon Marazları Kompetanı Dr. Sezen Özkök grip aşısı için en müsait vaktin sonbahar başlangıcı olduğunu belirterek, “ Gelgelelim grip aşısı yaptırmak için hiçbir vakit çok geç değil. Zira şubat ayında en yüksek seviyede görülen grip mayıs ayına kadar devam ediyor.“ diyor.

Yanlış: Grip olduğumda evladımı emziremem.

Derhal her ana gribe yakalandığında, illetini evladına bulaştırır niyetiyle emzirmekten vazgeçebiliyor. “Oysa sanılanın tersine valideler grip olduklarında evlatlarını emzirmeliler.” diyen Enfeksiyon Marazları Bilirkişisi Dr. Sezen Özkök bunun nedenini şöyle anlatıyor: “Sanılanın tam aksine ana sütü gribe karşı doğal antikorlar içerdiği için bebeğe doğal bağışıklık sağlıyor. Gelgelelim emziren valideler grip yahut nezle olduklarında evladına hem teneffüs yoluyla hem de el temasıyla bu virüsü bulaştırabiliyor. Bu nedenle hasta olan anaların maske kullanmalarının yanı sıra bebeğiyle temas öncesinde sık sık ellerini yıkamaları çok kıymetli.” Bir evvelki bahsimiz olan Grip Olan Ana Emzirebilir mi? göz atmanızda yarar var…

Yanlış: Hasta şahıslardan uzak kalmak beni her vakit korur.

Kimi hastalar gribe yakalandıkları halde şimdi yakınmaları başlamaması nedeniyle virüsü bulaştırabiliyorlar. Münasebetiyle gripten korunmak için hasta insanlardan uzak kalmanın yanı sıra aşı yaptırmak ve elleri de sık sık yıkamak gerekiyor.

Yanlış: Her yıl aşı olmam gerekmiyor.

Influenza virüsü, yapısını değiştirebilen bir virüs. Her yıl Yerküre Sıhhat Örgütü’nün salgına sebep olabilecek yüksek olasılıklı virüslere makul aşı planlaması sonucunda aşıların içeriği her yıl değişiyor. Bu nedenle her yıl aşılanmak gerekiyor.

Yanlış: Grip ilacı alırsam illeti ayakta geçirebilirim.

Grip, soğuk algınlığı ile karıştırılmamalı. Grip, soğuk algınlığından daha ağır seyrediyor. Örneğin önemli kas ağrısı, baş ve boğaz ağrıları ile ateş gelişebiliyor. Soğuk algınlığı olan kişi marazı ayakta atlatabiliyor lakin grip yatak istirahati gerekiyor.

Yanlış: Maske taktığımda gripten korunurum.

Grip virüsü havadaki damlacıkların yanı sıra ellerimizle temas yoluyla da bulaşabiliyor. Binaenaleyh hastanın kullandığı telefon, mouse ve kapı kolları üzere ortak kullanılan eşyalarla ya da tokalaşmayla şahısların birbirlerine temas etmeleri sonucu hastalık bulaşabiliyor. Bu nedenle hasta kimselerin bu periyotta sık sık ellerini yıkamaları başkaca ehemmiyet taşıyor.

Yanlış: Aşı yapılınca asla hastalanmam.

Grip aşısı illeti yüzde 100 önleyemiyor. Aşı grip olma riskini azaltıyor ve hasta olunsa bile tesirlerinin daha az hissedilmesini sağlıyor. Her yıl Yerküre Sıhhat Örgütü’nün önderliğinde salgın yapması beklenen virüslere karşı aşı hazırlanıyor. Münasebetiyle aşı, içerisinde bulunmayan ve öbür salgın yapan virüslere karşı tesirli olmadığı için bu virüsler bulaştığı takdirde kişi hastalanabiliyor.

Enfeksiyon Illetleri Bilirkişisi Dr. Sezen Özkök grip aşısı olduktan sonra aşının tesirini gösterebilmesi için 2- 3 haftalık müddete gereksinim olduğunu belirterek, “Bu devir içinde kişinin virüsle müsabakası halinde antikor cevabı oluşmaması nedeniyle hastalık gelişebiliyor. Bu yüzden aşının sonbahar devrinin başlarında, salgınlardan evvel yapılması kıymetli.” diyor.

Yanlış: Grip aşıları gribe yol açar.

Topluluktaki yaygın inanışın tersine grip aşıları gribe yol açmıyor. Grip aşısı meyyit aşı olduğu için enfeksiyonun gelişme riski olmuyor. Lakin aşının yapıldığı mevsim “nezle” olarak isimlendirilen kolay viral enfeksiyonlarının ağır olarak yaşandığı bir devir. Bu nedenle insanlar nezleye yakalandıklarında grip olduklarını düşündükleri için burun akıntısı ve halsizlik üzere yakınmalarına grip aşılarının neden olduğunu düşünüyor.


KAYNAK