Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

İnkontinansın Türleri ve Nedenleri

İstemeden idrar sızdırma. İnkontinans sorunu bu formda özetlenebilir. Lakin farklı idrar kaçırma çeşitlerinin yanı sıra bunun farklı nedenleri olduğunu da biliyor muydunuz?

Hastalığınızı tanıyın

Milyonlarca insan istemeden idrar kaçırır. Ne var ki pek çok insan bundan habersizdir. Bu maatteessüf talihsiz bir durumdur. İnkontinans nedenlerini ve cinslerini anlamak bu durumu ele almayı kolaylaştırabilir ve hayatı aksamadan sürdürebilmenize yardımcı olabilir. 

Örneğin, gerilim inkontinansı sıkıntınız olduğunun farkına varırsanız, nizamlı olarak “hızlı sıkıp bırakma” egzersizleri yapmanın çok yararı olacaktır. Sıkışma inkontinansı meseleniz varsa, mesanenin idrar tutma yetisini geliştirebilir, bu biçimde mesanenin tutabileceği idrar ölçüsünü artırabilir ve idrara çıkma aralıklarını adım adım uzatabilirsiniz (idrar geciktirme).

Farklı inkontinans tipleri

Deneyimlediğiniz inkontinans cinsinin ne olduğunu belirlemek, bu dertle daha yeterli başa çıkmanızı sağlar.

Üç ana idrar tutamama tipi

Hassas mesane, idrar sızdırma, mesane zayıflığı İdrar tutamamayı tanım etmenin pek çok yolu var. Bunların hepsi istemeden idrar sızdırmaya yol açsa da bayanların yaşayabileceği üç temel idrar tutamama cinsini anlamanın yararlı olabilir: stres, sıkışma ve karma.

Hatunlarda sıkışma nedeniyle idrar tutamama

Kendinizi gittiğiniz her alanda en yakın tuvaleti ararken mi buluyorsunuz? Yeni tuvalete gitmiş olsanız da mütemadi olarak idrara çıkma gereksinimi mı duyuyorsunuz? Her gece tuvalete gitmek için tekraren uyanıyor musunuz?

Sık sık ve bazen de aniden meydana gelen ve bazen istemeden idrar sızdırmaya yol açan idrara çıkma isteğine sıkışma nedeniyle idrar tutamama ismi verilir. Bu durum, kazara sızdırmaların yaşandığı canlı bir mesane sahibi olmak olarak da açıklanabilir. Birtakım durumlarda bu tıp bir mesane zayıflığının ana nedeni bilinemese de, bu duruma neden olan şeyin mesane kaslarındaki reseptörlerin dimağa yanlış sinyaller göndermesi olduğu kestirim ediliyor. 

Sıkışma nedeniyle idrar tutamamayı etkileyebilecek pek çok etmen bulunur; örneğin çok ziyade yahut çok az likit almak, idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık ve ilaç alımı vb. 

Sıkışma nedeniyle idrar tutamamayı denetim altına almak için şunları deneyebilirsiniz:

Olağanda olduğundan daha çokça yahut daha az likit almak

Mesaneyi irite edebilecek olan kahve, siyah çay ve kuvvet içecekleri üzere likitleri almaktan kaçınmak 

Hatunlarda gerilim nedeniyle idrar tutamama

Beklenmedik bir sızıntı nedeniyle gülmenizi yarıda kestiğiniz oldu mu? Öksürürken, hapşırırken, zıplarken yahut ağır bir şey kaldırırken idrar kaçırma sorunu yaşıyor musunuz? Bu durum, hatunlarda en sık görülen idrar tutamama sorunu olan gerilim kökenli idrar tutamama yaşamakta olduğunuz manasına gelir.

Bayanlarda gerilim kökenli idrar tutamama, mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarının zayıflaması durumunda ortaya çıkar. Güldüğümüzde, zıpladığımızda, öksürdüğümüzde ya da ağır bir şey kaldırdığımızda pelvik taban kaslarımızdaki pres artarak idrarın tamamını içinde tutacak kadara kasılamaz hale gelir. Ekseriyetle küçük ölçülerde idrar sızar. 

Karma kökenli idrar tutamama

Karma kökenli idrar tutamama, hem karın ortamında ağırlıkla idrar sızdırmaya yol açan gerilim nedeniyle idrar tutamama, hem de mesanenizin çokça faal olduğu manasına gelen sıkışma nedeniyle idrar tutamama yaşamanız durumuna denir. Gelgelelim büyük olasılıkla bunlardan biri daha baskındır.

Rastgele bir idrar tutamama tipinin tesirini azaltmak için yapabileceğiniz en âlâ şey, pelvik tabanınızı güçlendirmektir. Günde beş dakika üzere kısa bir hengam ayırmak bile, sızdırmaların meydana gelme riskini azaltarak büyük bir fark yaratabilir.

Fiyatsız Numunenizi Edinin

KAYNAK