Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Boraks Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır? Faydaları Zararları Nelerdir?

Boraks nedir? Nasıl kullanılır? Boraks, bir mineral cinsidir. Boraks formülü, oksijenli su, sodyum ve bor elementlerinin karışımı halindedir. Ekseriyetle temizleme eserlerinde kullanılır. İçerdiği unsurlar nedeniyle beyazlatma tesiri bulunmaktadır. Birebir halde küflenmeyi de önlemektedir.

Günümüzde yaygın bir formda kullanılan boraks, yararları ile birlikte zararları da olan bir unsurdur. Bilinçsiz tüketimi sonucunda epey tehlikeli olabilir. Kimi memleketlerde kullanılması yasaklanmıştır. Boraksın en bilinen yararı üstün bir leke çıkarıcı olmasıdır. Bu sebeple aklık ve kimya bölümünde epeyce kullanılmaktadır. Birebir formda dikkat edilerek meskende de paklık maksatlı kullanılabilir.

Kimi materyaller ile dikkatli karıştırılması sonucu leke çıkarıcı özelliği meskende aklık yaparken kolaylık sağlayacaktır.

Boraks Zararları Nelerdir?

Boraks solunduğunda zehire dönüşmektedir. Ziyade solunması halinde akciğerlerde hasara sebebiyet verir. Kimyasal eserlere alerjisi olanlar için epeyce tehlikelidir. Deri döküntüsü, kaşıntıya sebep olur. Tabiatta tık unsurlarda bulunması hayvanlara ve bitkilere zarar vermektedir.

Boraks Nelerde Kullanılır?

Boraks, çoklukla arilik eserleri ve kozmetik kolunda kullanılmaktadır. Birtakım kozmetik eserleri içeriklerindeki boraks sayesinde daha tesirli bir güce sahip olmaktadır. Meyyit hücreleri gidermek için, bakterileri ve sivilceleri önlemek için birden fazla kozmetik eserinde boraks bulunur.

Boraks birebir devirde aklık unsurlarında bulunmaktadır. Münhasıran çamaşır aklığında boraksın beyazlatıcı tesirinin bulunması sebebiyle eserlerin içeriğine eklenmiştir.

Boraks çamaşır paklığında arap sabunu ile karıştırılarak kullanılır. Halı aklığında sirke ve karbonat ile karıştırılır. Tuvalet paklığında, çamaşır sodası ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

Ve boraksın mesken dışında kullanıldığı yanlar şunlardır:

  • Ahşap muhafazalarında,
  • Kuvvet bölümünde,
  • Deterjan dalında,
  • Borcam prodüksiyonunda,
  • Zırhlı askeri araçlarında,
  • Atık temizliklerinde.

Boraks, ekseriyetle eczanelerden alınabilmektedir. Boraks fiyatı ve boraks eczane fiyatı umumî olarak piyasada tıpkı ölçülerde bulunmaktadır. Boraks fiyatı: 1 kg boraks 13 Tl‘dir.


KAYNAK