Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Çocuklarda Polen Alerjisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çocuklarda bahar alerjisi‘nin ana sebebi, bahar periyodunda ortaya çıkan polenlerdir. İlkbahar aylarında ortaya çıkan polenler sebebiyle, çocuklarda burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, nezle, hapşırık üzere alerjik nezleler görülmeye başlar.

Ayrıyeten gözlerde sulanma, kaşıntı üzere durumlar sonucunda da göz alerjisi belirtileri görülmektedir. Bu tipteki semptomlar, çocuklarda polen alerjisi belirtileri olarak bedellendirilmektedir. Bilhassa alerjik yatkınlığa sahip olan çocuklarda, bahar periyotlarının gelmesiyle ortaya çıkan polenler, bağışıklık sisteminin harekete geçirerek, teneffüs yolunu etkilemektedir. Böylelikle çocuklarda göz ve burun iltihaplanmaları oluşmaktadır.

Yazı İçeriği

 • Çocuklarda Polen Alerjisi Başlangıcı
 • Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi
 • Çocuklarda Bahar Alerjisi
 • Bahar Alerjisi Tanısı Nasıl Koyulur?
 • Bahar Alerjisinin Tedavisi Nasıldır?

Çocuklarda Polen Alerjisi Başlangıcı

Çocuklarda polen alerjilerinin belirtileri, umum olarak bahar mevsiminin birinci ayı olarak nitelendirilen mart ayında ortaya çıkmaya başlar. Birinci olarak ağaç polenlerinin ortaya çıkmasıyla kendisini zahir eden polen alerjisi, mahsusen evlatlar için önemli riskler doğurabilmektedir.

Polenler sebebiyle oluşmakta olan alerjik göz nezlesi, evlat yaşlarda kendisini ayan etmeye başlamaktadır. Polenler sebebiyle gözlerde kızarıklık ve sulanma üzere şikayetlerin oluşumu erken teşhis edilmezse, evlatların gözlerini kaybetmesine sebep olabilir. Bu kadar önemli sonuçlara uzanan rahatsızlık, polen alerjisi ilaçları sayesinde tedavi edilmektedir.

Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi

Çocuklarda bahar alerjisinin tedavisi için derhal bir bilirkişiden yardım almak gerekir. Evlat ve bebeklerde bahar alerjisi belirtilerinden rastgele birisine rastlanıldığı vakit, mümkünse alerji tedavileri konusunda uzmanlaşmış bir doktor tercih edilmelidir. Zira alerjik rahatsızlıkların tedavisi, nispeten zahmetli ve uzun bir süreçten geçmektedir. Çocuklarda polen alerjisinin tedavisi için, bağışıklık destekleyicileri kullanmanın pek yararı yoktur.

Hastane tarafından yapılacak cilt testleri, kan tahlilleri ve teneffüs testleri üzere süreçler sonucunda, alerjinin tipi belirlenmelidir. Daha sonrasında ise antihistaminik ilaçlar, kremler ve öbür tedavi prosedürleriyle alerji denetim altına alınmaya çalışılır. Bebeklerde polen alerjisi belirtileriyle karşılaşmamak ismine, erkenden polen alerjisi aşısını yaptırmak akıllıca bir önlem olacaktır.

Çocuklarda Bahar Alerjisi

Çocuklarda bahar alerjisi ilkbahar aylarına girilmesi ile bir arada baş göstermeye başlar. Polenlerin havaya yayılması bunun en önemli sebeplerindendir. Burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, nezle, hapşırma, gözlerde sulanma, gözlerde kaşınma üzere belirtiler ile bahar alerjisi ortaya çıkar. Çiçekli bitkilerden fazla çiçeksiz bitkiler rüzgar yolu ile daha çok polen yaydığından bahar alerjisi için daha tehlikelidirler.

 çocuklarda bahar alerjisi

Bahar Alerjisi Tanısı Nasıl Koyulur?

Öncelikle bahar alerjisi olan bir evladın göstermesi gereken çeşitli belirtilerden kimileri şunlardır:

 • Bahar aylarında sık sık nezle olunması
 • Sık sık hapşırma durumu
 • Nefes darlığı üzere astım belirtilerinin görülmeye başlanması
 • Sık sık burun kanaması
 • Göz alerjisinin belirtilerinin görülmesi
 • Burunda ve kulakta kaşıntı olması
 • Verimsiz uyku uyunduğu için mütemadi yorgunluk ve halsizlik hissedilmesi

Bu belirtilen görülen evlada bir an evvel tanı konması gereklidir. Zira tanı konmadığı ve tedavisine başlanmadığı sürece bahar alerjisi; beğenilen, burunda ve akciğerlerde hasarlar oluşturmaktadır. Tanı ise alerji testi yapılarak koyulur. Bu testler cilt üzerinden yapılmaktadır. Her yaşa nazaran yapılacak test değişmektedir. Gelgelelim alerji testi yenidoğandan başlamak üzere, her yaş öbeğinden kişinin yaptırabileceği bir testtir.

Bahar Alerjisinin Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle bahar alerjisi olan bir evladının alerjisi olmasını engelleyebilmek için alerjeni ortadan kaldırmak gereklidir. Dolayısı ile alerji testi sonucunda alerjisinin olduğu saptanan alerjenden uzak durmalıdır. Buna ek olarak ilaç tedavisi yahut aşı tedavisi de görebilir.


KAYNAK