Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Yeni Doğan Tarama Testi Nedir? Topuk Testi

Yeni doğan tarama testi, bebeğin ana karnına düştüğü günden itibaren yapılan testlerde anlaşılamayan, lakin doğumdan sonra ortaya çıkan illetlerin olup olmadığını saptamak ismine yapılmaktadır. Bir bebeğin ana rahmine düşmesinden itibaren, bebekte var olan hastalık ya da sakatlıkları saptamak nispeten kolaydır.

Ana karnında anlaşılabilen illetlerin teşhisinin konulması için, çeşitli prosedür ve testler mevcuttur. Lakin ana karnında anlaşılması mümkün olmayan, yalnızca doğumdan sonra tanısı koyulabilen hastalar için, bebek tarama testi uygulanmaktadır. Hastaneden ayrılmadan Yapılması gerekenler isimli forum mevzumuza göz atmanızda yarar var.

 Yenidoğan Topuk Kanı Taraması

Yeni Doğan Tarama Testleri

Bebek tarama testinin yapılma emeli, ana karnında gelişmekte olan kimi rahatsızlıkların, vücutta mevcut olan çeşitli hususların azlığı ya da çokluğu sebebiyle sentezlenmesidir. Bu tip durumlarda bebeğin tevellüdü epey sağlıklı görülür ve birkaç ay her şey alışılagelmiş seyrinde ilerler. Ancak birkaç ay geçtikten sonra, bebekte çeşitli beyinsel problemlerin oluşmasına sebep olacak marazlar ortaya çıkar.

Zihinsel fonksiyonlara ve dimağa zarar veren bu illetlerin erken teşhis edilmesi sayesinde, çeşitli tedbirler alınarak marazların tesirleri ortadan kaldırılabilir. Bu sebeple yeni doğan tarama testleri sıhhat bakanlığı tarafından mecburî hale getirmiştir.

 yeni doğan tarama testi

Yeni Doğan Tarama Testleri (Topuk Testi) Nasıl Yapılıyor?

Bebek tarama testinin yapılması için, örnek yekuna gayesiyle ‘’Guthrie’’ ismi verilen sistem kullanılmaktadır. Tevellüdün derhal akabinde ya da 3-4. günlerde yapılabilen yeni doğan tarama testleri için, bebeğin topuğundan kan alınmaktadır.

Topuktan çıkan kan, şahsi bir kurutma kâğıdına emdirilerek, testlerin yapılması gayesiyle ana merkeze gönderilmektedir. Doğumdan derhal sonra testlerin yapılma imkanı bulunmasına karşın, tabiplerin tavsiyesi testlerin, doğumdan 3 yahut 4 gün sonra yapılmasıdır. Zira bebek doğar doğmaz yapılan testlerde, kimi marazlar kendisini malûm etmiyor olabilir. Çok erken alınmış olan kan örneklerinden yanlışlı sonuçlar çıkabileceği üzere, 7. günden sonra yapılan testler de günahlı sonuçlar vermektedir.

Bu sebeple birinci 3-4. günde testlerin yapılması, en sahih sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Bebeğinizin işitmesini test ettirin isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

KAYNAK