Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Çocukların Böbrek Sağlığı Nasıl Korunur?

Evlatların böbrek sıhhatini muhafaza yolları, evladınızın böbrek illetlerinin baş göstermesine ya da var olan böbrek illetinin ilerlemesine ve ileride böbrek yetmezliğine sebebiyet verebileceğinden, sistemli bir halde uygulanması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden evladınızın böbrek sıhhati için erkenden korumak için önlemler almalısınız.

Yazı İçeriği

  • Çocuklarda Böbrek Sıhhati Nasıl Korunur?
  • Evladınızın Böbreğine Zarar Veren Nedenler Nelerdir?
  • Evlat İleride Böbrek Hastalarına Yakalanabilir mi?

Çocuklarda Böbrek Sıhhati Nasıl Korunur?

Evlatların böbrek sıhhatini müdafaa yolları aşağıda sıralanmıştır;

  • Evladınızın bol bol likit almasını sağlayın. Bu birden fazla ebeveyn tarafından yapılmaz. Umumiyetle ebeveynler evladın yiyeceğine kıymet verir ve içeceklerini ihmal eder. Bilakis, suyun vücuttaki düzenleyici vazifesi epey ziyadedir. Metabolizmayı bir tertibe sokar ve antioksidan vazifesi görür. Bebeklere, ana sütünü içmeyi bıraktıktan sonra 6.aydan itibaren her yemekten sonra 100 ml likit verilmelidir.
  • Evladınıza vereceğiniz yemeklerdeki tuz nispetine dikkat edin. Şayet evladınızın aldığı tuz nispeti ziyade ise bu tuz böbrekler aracılığı ile atılır. Tuz atılırken de böbrekler çok aşama yorulur.
  • Çocuğunuzda böbrek taşı oluşmaması için önlemli davranın. Evladınıza bol su vererek ve tuz tüketimini de denetim altına alarak böbrek taşı oluşma ihtimalini azaltabilirsiniz. Bu hususta, potasyum pahası ziyade olan zerzevat ve meyveler ile evlat beslenmelidir.
 çocuklarda böbrek sıhhatini müdafaa

Evladınızın Böbreğine Zarar Veren Nedenler Nelerdir?

Evladınız yeteri ölçüde su alamazsa ya da yerinde ölçünün üstünde tuz tüketirse, böbrekleri büyük ölçüde zarar görür. Bunlar, birkaç yıl evlat için derde yol açmasa da, ileriki yaşlarında böbrek hastalıklarına ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bunların haricinde evladın böbreklerine zarar veren alışkanlıklar ise; sigara, ehliyetsiz uyku, kahve ve gün içinde çokça protein alınmasıdır.

Evlat İleride Böbrek Hastalarına Yakalanabilir mi?

Şayet evladınızın böbrek sıhhatini gözetici önlemler almazsanız, evladınızın ileride böbrek hastalıklarına yakalanma ihtimali hayli ziyadedir.

KAYNAK