Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Çocuklarda büyüme testi

Yavrunuz yaşıyla entegrasyonlu büyüyor mu? Hangi yaşta olursa olsun, uzunluk uzunluğunun değerlendirilmesinde kullanılan ölçü, o andaki boyun hangi büyüme eğri diliminde olduğu ve büyüme suratı ile belirlenir.

Kısa uzunluk, çıplak ayakla ölçülen boyun, o yaş ve cinse nazaran sıradan büyüme eğrilerinin alt sonlarında (3 persentil ve altı) olması demektir. Yıllık uzunluk artımının yaşa nazaran sıradandan az olması durumunda, büyüme suratı zayıf olarak kıymetlendirilir.

Yıllık büyüme suratı 1-2 yaşlar arasında yılda 12 cm, daha sonraki yıllar için ise yıllık 5 – 6 cm’dir. Bir evlat, ergenlik öncesi periyotta yılda 5 cm’den az büyüyor, takip edildiği büyüme eğrilerinde birebir çizgide devamedemiyor ve alt çizgiye düşüyorsa büyümesinde sorun var demektir.

Bu, durumunun tetkik edilmesini gerektirir. Evlat Sıhhati ve Illetleri, Evlat Endokrinoloji – Ergenlik Bilirkişisi Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, bu bahiste yapılan en büyük cürmün, ana ve pederin uzunluğunun örnek gösterilerek “Çocuğunuzun uzunluğunun kısa olması olağan zira sizin boyunuz da kısa” denmesi olduğunu, böylelikle tetkikten kaçınılmasına neden olunduğunu söylüyor.

 çocuklarda büyüme testi

Çocuklarda Büyüme Testi

Evladınız son 1 yılda 5 cm’den daha mı az uzadı?
EVET / HAYIR

Evladınızın büyümesi yavaşladı mı?
EVET / HAYIR

Evladınız kıyafetlerini 6-12 aydan daha ziyade mühlet kullanabiliyor mu?
EVET / HAYIR

Evladınız ayakkabılarını 6-12 aydan daha ziyade vade giyebiliyor mu?
EVET / HAYIR

Evladınız sınıftaki en kısa evlat mu?
EVET / HAYIR

Evladınız “yalnızlık” çekiyor mu?
EVET / HAYIR

Evladınız spor yaparken öteki arkadaşlarına ayak uydurma konusunda tasa taşır mı?
EVET / HAYIR

Evladınız kendinden küçük oyun arkadaşları seçmeye eğilimli mi?
EVET / HAYIR

Evladınız ekseriyetle arkadaşları tarafından taşınır ve korunur mu?
EVET / HAYIR

Evladınızın mektep notları düşüyor mu?
EVET / HAYIR

KIYMETLENDIRME
Evladınızın büyüme hormonu eksikliği ile ilgili bir sorunu olup olmadığından şüpheleniyorsanız yandaki sorulara karşılık vererek birinci adımı atmış olacaksınız.

EVET’ler kısmından en az 2 cevabınız varsa, evladınızın yavaş büyümesi ve muhtemel hususlar hakkında hekiminizle görüşmeniz gerekiyor demektir.

EVET’leriniz 5’ten fazlaysa çocuğunuzda büyüme hormonu eksikliği sorunu olabilir. Kıyafetlerini uzun mühlet giydirebiliyor, ayakkabılarını küçüldükleri için değil eskidikleri için değiştiriyorsanız, evladınız sınıf arkadaşlarının hepsinden kısa olduğundan şikâyetçiyse bu hususta kesinlikle bir ekspere başvurmalısınız.


KAYNAK