Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

4 mevsim cilt detoksu için zencefil mucizesi

Karbon peeling prosedürüyle cilt lekelerinin tedavisinde ve cilt detoksu pratiklerinde bu serinin en dikkat çeken şifa kaynağı zencefil ve medikal estetik pratikleri Medikal Estetik Bilirkişisi Dr. Pelin Taşkıran ile görüştük. 

Zencefil için Dr. Pelin Taşkıran, cildinizin bağışıklığını da destekleyen cihanşümul ilaç tarifi yapıyor. Antiseptik özelliği sayesinde cildin üzerinde kümelenmiş bakteri ve virüs yükünü azaltan arındırıcı özelliğe sahip olan zencefil özü, cildin olağan florasını koruyor, cildin sıhhatini bozan mikroorganizmaların toksinlerinden arındırmayı sağlıyor. Cildi meyyit derilerden temizleyen ve cildi yenileyen zencefil, tıpkı hengamda sivilce ve yaraların düzgünleşmesini de hızlandırıyor. İşte bu ve bunun üzere pek yararı nedeniyle, zenfecil, 4 mevsim cilt detoksu için vazgeçilmez eserler arasına giriyor. 

Canlı sivilce ve akne izlerine bağlı ciltte renk bozulmaların önüne geçen; yağ istikrarı bozulmuş,  gözenekleri geniş ve tıkanmış hasarlı ciltlerde tam bir arındırıcı düzgünleştirici özelliğe sahip olan zencefili ve zencefil özlü pratikler için Medikal Estetik Doktoru Dr. Pelin Taşkıran ile görüştük. 

Pudra.com: Merhaba Pelin Hanım, zencefilin cilt sıhhati mealinde yararları nedir?

 Dr. Pelin Taşkıran: Ciltte akneye sebep olan “Propionibacterium acnes”i ve ciltte çok yağlanma, siyah nokta ve yağ butonları oluşumuna neden olan sebositlerdeki lipogenesisi  (yağ hücrelerindeki şiddetli sentezi) inhibe edici özelliktedir. Halk lisanında söylememiz gerekirse, zencefil etkin sivilce ve akne izlerine bağlı ciltte renk bozulmalarını düzgünleştirmeye yardımcı olur; yağ istikrarı bozulmuş, gözenekleri geniş ve tıkanmış hasarlı ciltlerde tam bir arındırıcı, güzelleştirici özelliğe sahiptir.

Siyah zencefil (kaempferia Parviflora), güçlü antienflamatuar ve antioksidan tesiri sayesinde yaşlanmaya neden olan iki temel mekanizmayı; “inflammaging” ve “oksidasyon”u baskılama özelliğindedir, bu nedenle “evrensel ilaç” olarak da isimlendiriliyor.

Pudra.com: Enflamasyona bağlı yaşlanma neden olur?

Dr. Pelin Taşkıran: Enflamasyona bağlı yaşlanmayı tetikleyen ultraviyole hasarı, kimyasal irritanlar ve kozmetikler üzere ekstrensik (dış) faktörlerin yanı sıra fizikî gerilim, ilaç tasarrufu, beğenilmeyen beslenme, hormonal dengesizlikler üzere içsel faktörler de rol oynar. Yaşlanma, ciltte cilt tonu eşitsizliklerine ve lekelere, tonus ve elastikiyet kaybına bağlı ciltte gevşeklik ve sarkmalara,  ince ve derin çizgilere sebep olur. 

Bunun yanı sıra hür radikallerin sebep olduğu oksidatif gerilim hasarı hücrenin mitokondrial (enerji üretici yapı) seviyesinde yaşlanmasına neden olmaktadır. Zencefil güçlü antioksidan özelliği sayesinde hücresel seviyede hasar oluşturan muaf radikallere karşı savaşır, cildin güç metabolizmasını canlandırır. 

Pudra.com: Hücre metabolizmasını arttıran ve çevresel dış etkenlere karşı güçlendiren zencefil artık cilde uyguladığımız kimyasal peeling ve enjeksiyonların içeriğinde bölgesini aldı. Pekala siz zencefili ne çeşit medikal estetik pratiklerinde kullanıyorsunuz?

 Dr. Pelin Taşkıran: 4 mevsim cilt detoksu olarak tanımladığımız V Carbon System, zencefilin en ağır kullanıldığı sistemlerimizden biri.

V Carbon System, cildin gereksinimine bağlı olarak orta ve derin kimyasal peeling tatbik imkanı sağlayan 2 aşamalı modüler bir sistem.

1. aşamada uygulanan sinema tabaka siyah zencefil ve meyan kökünün yanı sıra; aktifliği yönetilebilir, rejenerasyon ve aydınlatıcı özelliklere sahip doğal peeling ajanları olan ferulik asit, mandelik asit, laktik asit ve glukolik asit üzere leke tedavisinde aktif narin asitler ile arındırma ve detoks özelliğine sahip canlı karbon içeriyor.

2. aşamada uygulanan V carbon sprey, birinci aşamada sürülen sinema tabakanın tedavi derinliğini düzenlerken tıpkı devirde içeriğindeki botoks tesirli mikronize peptidler ve hidrolize kolajen sayesinde ince çizgileri açmakta ve cilt dokusunda anında lifting tesiri sağlıyor.

 İtalyan V carbon system, cilt kalitesini arttırma ve yenilemede faal bir tahlil olarak tek başına yahut Q switched lazer teknolojileri ile birlikte kullanılabiliyor.
 
Kimseyi iş ve toplumsal ömründen alıkoymadan 15-20 dakika üzere kısa müddette uygulanan bu tedavinin en kıymetli avantajı, eski nesil kimyasal peelingler ya da lazer pratiklerinde olduğu üzere uzun düzgünleşme süreçlerinin olmaması, cilt soyulmalarının yaşanmamasıdır.

Bu arındırıcı, cilt kalitesini arttıran kimyasal tatbik sonrası zencefil ve meyan kökünün yatıştırıcı (antienlamatuar) özelliği sayesinde derhal akabinde sair enjeksiyonlu tedavi ve estetik pratikler yapılabilmektedir. Şahısların pratik sonrası SPF himayeli UV hasarından gözetici özellikte nemlendirici krem kullanması kâfi olur. 

Pudra.com: Evet mezokokteyl enjeksiyonlar nedir?
 
Dr. Pelin Taşkıran: Cildin yaşlanma nedenleri ve tesirlerine karşı savaşan; cildi canlandıran, tekrar yapılandıran, sıkılaşma ve lifting sağlayan antioksidan tesirli mezokokteyl enjeksiyonları sayesinde cildi sağlıklı ışıltısına kavuşturmak ve yıllar içinde oluşan hasarı gidermek mümkün.
 
Antiseptik, antienflamatuar ve antioksidan zencefil özü (gingerol) ve spirulina (algler), cildin nem tutma kapasitesini arttırıcı özellikte hyaluronik asit, cildi sıkılaştıran ve yaşa bağlı cilt lekelerini azaltma yeteneğine sahip DMAE , hücresel seviyede yenilenmeyi sğalayan ve kolajen üretimini artıran polinükleotidler protein yapıtaşı polipeptidler üzere varlıklı içerikli mezosolüsyonları ince uçlu iğneler yardımıyla cildin orta dermis tabakasına enjekte ederek, cildin kendi onarım süreçlerini de tetikleyerek hasarlı cildi yenilemek ve cilt kalitesini arttırma esasına dayalı klinik tedaviler uyguluyoruz.
 
Bu sayede foto-krono yaşlanma, oksidatif gerilim hasarı, menopoza bağlı ciltte tonus ve elastikiyet kayıpları, boyun ve dekolte kırışıkları üzere yaşlanmaya bağlı hasarı iyileştiribiliyor. Bunların yanı sıra canlı akne ve buna bağlı enflamasyonu tedavide faal sonuçlar alabiliyoruz.
 
Cildin kaybettiği nemi, nem tutma kapasitesini arttırıcı hyaluronik asit, zencefil ve antioksidanlar içeren ince kırışıklar, cilt sarkması üzere sıkıntıları çözen Ginger Design İtalyan mezoterapi kokteyllerini 4 mevsim 15 günlük periyodlar ile birkaç seans uygulayarak, tonusunu yitirmiş hasarlı ve mat cildi küçük dokunuşlar ile sağlıklı ışıltısına kavuşturabiliyoruz.

KAYNAK