Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Diş gıcırdatma ve diş sıkma karşı pratik egzersizler

Çoklukla farkına varmadan yaptığımız diş sıkma davranışı olan bruksizm kaynaklı çene ağrısı, diş kırılmalarına karşı konutta yapabileceğiniz egzersizleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Mütehassısı Yard. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, Pudra.com okuyucuları için anlattı. 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilirkişisi Yard. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, diş sıkma derdine karşı meskende uygulayabileceğiniz olağan egzersizleri Pudra.com okuyucuları için anlattı.

Şayet siz de dişlerinizi sıktığınızı düşünüyorsanız, sabahları çene ve baş ağrısı ile uyanıyor etrafınızdakiler dişlerinizi gıcırdattığınızı söylüyorsa size önereceğim her bölgede uygulayabileceğiniz yalın egzersizler ile rahatlayabilirsiniz.

Bruksizmde en faal rol alan çiğneme kaslarımızdan olan masseter ve temporalis kasıdır. Bu kasların noktasını bulmak için dişlerinizi sıkınız ve her iki tarafta karşılıklı olarak ellerinizi evvel çene kısmınıza sonra şakaklarınıza sahih götürünüz. Sertlik hissediyorsanız bu iki kasınızı buldunuz demektir.

1. egzersiz:

Derinin altında yüzeye yakın fasya ismi verilen bir yapı vardır. Fasyanızı gevşetmeniz dolaşımınızın artmasına ve sorunlu kesiminizin gevşemesini sağlayacaktır. Fasyanızı yalın bir masaj formülü ile gevşetebilirsiniz. Her iki elinizi çene ortamınızdaki masseter kasınızın üzerine koyunuz. Yavaşça şakaklara yanlışsız orta şiddette basınç uygulayarak dümdüz çıkınız. Kulağınızın üstünden geri dönerek masajı sonlandırınız. Bu masajı günde 3 set 5 tekrar formunda her gün uygulayabilirsiniz.

2. egzersiz

Fasyanızı gevşettikten sonra yapacağınız bölgesel egzersiz çeşididir. Her iki elinizi karşılıklı olarak çene nahiyenize koyunuz, dişlerinizi sıkınız, çok ziyade sertlik hissettiğiniz yere 5 saniye orta şiddette basınç uygulayınız. Daha sonra gevşeyiniz. Bu egzersizi günde 3 set 5 tekrar biçiminde her gün yapabilirsiniz.

Bu iki temel egzersiz çiğneme kaslarınızın gevşemesini ve yüz ortamınızdaki dolaşımı arttıracaktır.

KAYNAK