Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Hamile yogası nedir?

Mucizevi bir sürecin başlangıcı olan ve geçen her günde ana ile bebeğin birbirine daha ziyade bağlanmasına şahitlik ettiğimiz hamilelik süreci, validenin bedensel manada önemli değişimler yaşadığı bir devir dilimi. Bu süreçte, bedenen değişen, dönüşen bayanın bu yeni sürece adapte olması ve bebeği ile geçirdiği her anın daha düzgün bir biçimde farkına varabilmesi, hamileliğin getirdiği kimi fizikî zorluklarla da baş edebilmesi için bilirkişiler hamilelikte egzersiz yapmanın kıymetini kesinlikle vurguluyor. Biz de, ananın bebeği ile bağ kurabilmesi ve ana adayının da fizikî ve zihinsel olarak doğuma hazırlanabilmesi için hamilelikte yoga eğitimi veren Merve Şahin ile hamilelikte yogayı ve yararlarını konuştuk. 

Hamilelik mucizevi bir süreç olmakla birlikte, vücudunuzda çok büyük değişimlere sebep olur. Bu değişimlerin yanı sıra tasa, belirsizlik, güvensizlik üzere hisleri da beraberinde getirebilir. Temel Hatha Yoga ve Yin Yoga, Gebe Yogası Eğitmeni Merve Şahin, bahis hakkında bizleri bilgilendirdi.

 Gebe yogası bu süreçte ananın bebeği ile bağ kurması; fizikî, ruhsal ve zihinsel olarak güçlenmesi, rahatlaması ve gevşemesi için yapılan birtakım yoga pozları, meditasyon ve nefes çalışmalarını içeren bir sistemdir. Gebenin doğuma bebeği ve vücudu ile olan bağını kuvvetlendirerek inançlı bir formda hazırlanmasını sağlar. Veladet, sıradan bir süreçtir ve gebe yogası ile bedennindeki bilgeliğin farkına vararak hazırlanır. (*)

Gebe yogasının yararları nelerdir?

 • Meditasyon ile birlikte bebeğinizle bağ kurmanızı sağlar, huzurlu bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur, telaş ve gerilimi azaltır.
 • Konsantrasyon ve özgüveni artırır.
 • Gerçek nefes almayı öğretir. Oksijen artışı ile bebeğin beslenmesi artar. Nefes egzersizleri ile doğuma hazırlar.
 • Vücudu güç ve fit meblağ, yorgunluğu azaltır.
 • Pekvik taban kaslarını güçlendirip esneterek sağlıklı bir doğuma ve veladet sonrasına hazırlık yapar.
 • Ziyade kilo alımının önüne makbul.
 • Bedensel güç, estretik ve istikrar sağlar.
 • Bel ağrısı, baş ağrısı, kramplar, ödemler, mide bulantısı, karpal tünel üzere hamilelikle bir arada oluşabilen rahatsızlıkların önüne geçmeyi maksatlar.
 • Anayı ve bebeği rahat ve inançlı bir doğuma hazırlar.
 • Teneffüs ve dolaşım sistemini güçlendirir, ana ve bebeğin sıhhatini destekler.
 • Sırt kaslarını güçlendirir, duruş bozukluklarını önüne makbul.
 • Uyku kalitesini artırır.

Merve Şahin kimdir?
 

Nefes teknikleri, fasya, bağ doku, kuvvet kanalları, çakralar, elementler ve meridyenler ile ilgili araştırmalarına devam eden, edindiği haber ve deneyimlerini verdiği derslerde harmanlayarak talebeleri ile paylaşan Merve Şahin hem bedensel hem güç boyutunda atölyelere katıldı, çalışmalar yaptı ve şu anda kendi atölye çalışmalarını yürütüyor. Beraberinde Yogayı destekleyecek bütünsel bir yaklaşıma sahip olmak ismine Ulli Allmendinger ile ‘Ayurveda Temel Eğitimi’ni sürdürüyor. 
 
Bilirkişilik yerleri Yin Yoga, Hatha Yoga ve Gebe Yogası olan Merve, Stüdyo Master Class ’da Yol Ömür Stüdyosu’nda, Doğuma Hazırlık ve Veladet Sonrası Destek Merkezi olan DOUM’da,  Aletya Yoga’da, Shape up İstanbul da verdiği küme derslerinin yanı sıra, Kurumsal firmalarda ve şahsi talebeleri ile de sistemli olarak birebir ders yapıyor. Derslerini, muhtaçlık doğrultusunda İngilizce ve Türkçe olarak veriyor.  
 
Ruhsal ve bedensel mealde kişisel pratiğine aralıksız devam eden, bir yandan da atölye çalışmalarına katılan ve hala Devrim Akkaya’nın Yin Yoga, Çelen Arıman’ın Temel Hatha Yoga Eğitmenlik Eğitimleri asistanlığını sürdüren Merve, yogayı “bedende ve zihinde özgürleşme, kendiyle tanışma, dönüşme ve evrilme yolculuğu, limitsiz bir keşif” olarak tanımlıyor ve yoganın istisnasız her vücuttaki şifalı gücüne inanarak derslerine heyecanla devam ediyor. 
 

* Hamilelik periyodunda yoga yapmak için hatun tevellüt hekiminizin onayını almanız gerekmektedir.

KAYNAK