Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Hurma nasıl tüketilmeli?

Hurma, Ramazan sofralarının vazgeçilmez iftariyeliklerinden. Lezzetli olmasının yanı sıra varlıklı içeriğiyle adeta şifa deposu! Orucun, karbonhidrat içeriği yüksek, küçük hacimde yüksek kuvvet sağlayan hurmayla açılması, boşalan karbonhidrat depolarının süratle yenilenmesine, gün içinde en çok arzulanan besin olan tatlı isteğinin baskılanmasına ve sonunda iştah denetiminin sağlanmasına yardımcı olabiliyor. Lakin Beslenme ve Diyet Mütehassısı Demet Cerit, hurma tüketiminde dikkat etmemiz gereken noktalar olduğunu söylüyor ve uyarıyor: Hurmanın çokça tüketimi kilo artışına ve kan şekerinde dengesizliklere yol açabiliyor. İşte hurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler… 

Hurma meyvesinin bileşiminin büyük bir kısmını başta glikoz ve fruktoz olmak üzere yalın karbonhidratlar oluşturuyor. Yavaş ve geç sindirilen kompleks karbonhidratlar kümesinde yan alan diyet lifleri bakımından da hayli varlıklı. Başkaca sıkça tükettiğimiz gayri meyvelerde bulunmayan bir aminoasit çeşitliliğine sahip.

Hurma potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, çinko, bakır ve selenyum üzere birçok mineralin yanı sıra, B1, B2, niacin, B6 üzere B öbeği vitaminler, A ve C vitamini ile antioksidan özellikteki fenolik bileşikler ve karotenoitler bakımından da tekrar varlıklı bir besin.

 Beslenme ve Diyet Kompetanı Demet Cerit hurmanın iftardan sonra oluşan tatlı bunalımlarını gidermek için sağlıklı bir seçenek olduğunu belirterek, “Yemekten 1-1,5 saat sonra tüketeceğiniz 2-3 adet hurma ile 3 tam ceviz yahut 1 avuç çiğ badem/fındık yahut 1 su bardağı süt, tatlı gereksiniminin karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Tatlı isteğinin en ağır hissedildiği bu saatlerde yüksek kalori ve şeker içeren besinler tarafına hurma tüketmek kilo ve kan şekeri denetimine yardım ederken, günlük vitamin, mineral ve lif gereksinimlerinin karşılanmasına ek sağlıyor.

Hurmanın içerdiği diyet lifleri mide boşalmasını geciktirerek tokluk hissinin de uzamasına yardımcı oluyor. Bu nedenle şayet iftar ve sonrasında tüketmediyseniz hurmaya sahurda da mahal verebilirsiniz” diyor.

Gelgelelim, Beslenme ve Diyet Kompetanı Demet Cerit, bilhassa kan şekeriyle ilgili mesele yaşayan bireylerin orucunu hurma üzere şeker içeriği yüksek bir besin alanına su yahut zeytinle açmalarının kan şekerindeki ani yükselmelerin önüne geçmek ismine daha sağlıklı olacağına dikkat çekiyor.

Hurmanın yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle yüksek güç içeren bir meyve olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Mütehassısı Demet Cerit, “Hurmanın çokça tüketimi kilo artışına ve kan şekerinde dengesizliklere yol açabiliyor. Bu nedenle porsiyonu 2-3 adet olacak biçimde tüketilmeli. Ayrıyeten hurmalara tatlandırmak ve parlaklık vermek maksadıyla glikoz ek edilmesi kelam konusu. Muhtemel ek şeker içermesi riski nedeniyle diyabet ve insülin direnci üzere sıhhat sorunları olan bireylerin hurmayı mümkün olduğunca seyrek ve kesinlikle porsiyon denetimiyle tüketmelerinde yarar var” diyor.

KAYNAK