Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Lens kullanırken gözleri virüsten korumanın 10 yolu

Virüslerin vücuda en kolay giriş yapabildiği taraflardan biri gözler. Bulaşmanın gözler üzerinden gerçekleştiği durumlara ise çoklukla ellerin teması neden oluyor. Kontakt lens tasarrufunun gözlere en çokça dokunma nedenleri arasında olduğuysa bir gerçek. Göz Marazları ve Sıhhati Kompetanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, lens kullananların alması gereken tedbirleri sıralıyor.

 
Birçok virüs umum olarak ağız, burun ve gözler yoluyla bulaşıyor. Virüsler, hapşırma ve öksürme üzere aksiyonlar sonrasında etrafa dağılarak enfeksiyonun yayılmasına neden oluyor. Göz teması bulaşmada kıymetli bölge tutarken, kirli ellerin gözlerle temas ettirilmesi de yayılmaya yol açıyor.

Bilhassa corona virüs pandemisi sürecinde lens kullanan şahısların ise gözleriyle olan temasına bu devirde daha çokça dikkat etmesi gerekiyor. Hijyen kurallarına ağır itina göstererek ve gözleri gözetici gözlük ya da siperlik üzere eşyalarla koruma ederek, lens tasarrufuna devam edilebilir.
 
Gözlerle en ağır temas lens takarken gerçekleşiyor

Damlacık yoluyla bulaşan virüsler, vücuda gün içinde sık sık dokunduğumuz gözlerimiz üzerinden giriş yapabiliyor. Makyaj yapmak ya da kontakt lens kullanmak, gözlere ağır temaslı olarak gerçekleştirildiği için hijyeni üst seviyede tutmak ehemmiyet taşıyor.
 

Toplumsal uzaklığın yanı sıra zatî havlular kullanmak, lens takarken ya da çıkarırken el paklığına maksimum dikkat etmek ve siperlik üzere gözleri koruyan eşyalar kullanılmak üzere tedbirlerin alınması gerekiyor. Başkaca gözlerde rastgele bir kızarıklık, çapaklanma belirtileri, ateş yahut öksürük başlangıcı görülürse, lens tasarrufuna ara vermek kural hale geliyor.
 
Lens kullanırken gözleri virüsten müdafaanın 10 yolu

1. Eller sabunla en az 20 saniye yıkanmalı, lensler eller kurulandıktan sonra çıkarılmalı ya da takılmalıdır.
 
2. Lenslere ıslak ellerle dokunulmamalıdır.
 
3. Lensler her akşam yatmadan evvel çıkarılıp kişisel solüsyonunda dezenfekte edilmelidir.
 
4. Lens kabı ak ortamlarda koruma edilmeli ve ariliği aksatılmamalıdır.
 
5. Lensler tasarruf ömürlerine nazaran devri geldiğinde kesinlikle değiştirilmelidir. ( Günlük, 2 haftada 1 ya da ayda bir olacak biçimde.)
 
6. Mümkünse günlük kullanılıp atılan lensler tercih edilmelidir.
 
7. Gayrısının lensi deneme maksatlı dahi olsa asla kullanılmamalıdır.
 
8. Dışarı çıkılmanın mecbur olduğu vakitlerde, gözleri korumak için siperlik kullanılmalıdır.
 
9. Gözlerde kızarıklık, çapaklanma ve batma varsa lens tasarrufuna bir vade ara verilmelidir.
 
10. Ateş, öksürük ya da grip belirtileri görülüyorsa bilirkişi tabibe danışılarak lenslerin tasarrufuna ara verilebilir.

KAYNAK